Ermenistan'da 2700 Türk kadını esir...

Ermenistan'da esir Türk kadınları sahipsiz kaldı...

24 Temmuz 2017 Pazartesi 23:14
Azerbaycan-Ermenistan savaşında Ermeniler tarafından esir alınan 2.700 Karabağlı Türk kadının kurtarılması için harekete geçildi.
 
 
Hollanda Avrasya Vakfı 1992 yılında başlayan Azerbaycan-Ermenistan savaşında Ermeniler tarafından esir alınan 2.700 Karabağlı Türk kadının kurtarılması için harekete geçti. Avrasya Vakfı Başkanı Fatma Aktaş konuyu gündeme getirmek, esir kadınları kurtarmak için uluslararsı güçleri göreve çağırdı.
 
Konu ile ilgili olarak toplumun bilgilendirilmesi amacı ile ilk adımı 3 ekim 2015 tarihinde atacaklarını belirten Aktaş, bir basın bildirisi yayınlayarak duyarlı insanları davet etti.
 
 
 
 
 
Aktaş’ın mesajı söyle:
 
 
 
Konu: Karabağ Savaşı Sırasında Ermenilerin Elindeki Türk Kadın Esirler.
 
1988 Yılında Rus Orsusunun da desteği ile Ermeni ayrılıkçı kuvvetler,Ezeli Azerbaycan Toprağı olan Karabağı Ermenistanla birleştirmek ve Karabağdaki Türkleri ise bölgeden temizlemek için başlattıkları işgal 1994 yılında imzalanan ateşkesle savaşı sona erdirmiştir.
 
Günümüzde özellikle sınır bölgelerinde yaşanan çatışmalar yer yer devam etmektedir. Rusya destekli Ermeni silahlı kuvvetlerinin başlattığı bu haksız işgalde ; Azerbaycan Türklerinden ,20.000 kişi öldürülmüş 50.000 ‘e yakın kişi sakat kalmış, bir milyonun üzerinde insan doğduğu,yaşadığı topraklardan koparılarak göçmen durumuna düşmüştür.
 
Yine bu işgal süreci içinde 4.000 binden fazla kişi rehine ve esir olarak Ermeni silahlı güçlerinin elinde tam anlamıyla insanlık dışı işkencelere maruz kalmış ,bu rehine ve esirlerden sadece 1370 kişinin iadesi sağlanmıştır. Özellikle Hocalı’da sivil halka uygulananlar yaşadığımız yüzyılın en sarsıcı soykırımı olarak dünyanın gözü önünde yaşanmıştır.
 
 
 
Fatma Aktaş
 
 
 
2700, Karabağlı Türk kadın, genç ve çocuk Ermenistanın soykırımcı silahlı kuvvetleri tarafından hala esir tutulmaktadır. Gerek bölgeye giden Uluslararası örgütlerin gözlem ve raporları,gerek süreci bölgeden takip eden basın-yayın organlarının tesbitleri ve gerekse iade edilen esir ve rehinelerin yaşadıklarına dair anlatımları çerçevesinde bugün Karabağda esir tutulan Azerbaycan Türklerinin içinde bulunduğu insanlık dışı şartları gözler önüne sermektedir.
 
 
 
 
Özellikle savaşla ,çatışmayla ilgisi olmayan kadın ve çocuklarla ilgili bilgi ve belgeler savaş kurbanlarının korunmasına dair 1949 tarihli Cenevre sözleşmesinin Ermeniler tarafından tümüyle ihlal edildiğinin kanıtlarıdır.
 
18-31 Ekim 1998 tarihinde HENRY BÖLL VAKFI tarafından Karabağ savaşında esir ve kayıplarla ilgili uzmanlar tarafından uygulanan araştırma projesi ve raporları bu gerçekleri dünyaya bir kez daha duyurmuştur.
 
Organ mafyası eline düşen ve tıbbı denek olarak kullanılan çocuklar, köle anlayışı içinde seks pazarlarında satılan kadınlar ve en ilkel şartlar altında maden ocaklarında çalıştırılan erkekler günümüzün utancı ve gerçeğidir.
 
1992 yılında Uluslararası Haç Örgütü tarafından kayıt altına aldığı rehinelerin neredeyse tümü bugün Ermeniler tarafından inkar edilmektedir. Böylesi bir insanlık dışı suçun madurlarını,tüm bilgi ve belgelerle bir kez daha gündeme getirmek,dünya kamu oyunun dikkatini çekmek ve çözüm odaklı hedefleri paylaşmak amacı ile düzenlediğimiz konferansa;
Karabağda savaşmış Kadın Gazi ve Karabağ Gazileri Sosyal Birliğinin Başkanı Rada Abbas Hanım ve Karabağ Kaçkınlarının acilarini Basin yoluyla halka anlatan jornalist Roza Hüseynova hanım, Azerbaycandan davetli konuşmacılar olarak katılacaktır.
 
 
 
Saygılarımızla
 
Fatma Aktaş
 
Avrasya Vakfı Başkanı, Lahey, Hollanda.
 


GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ