Tuğgeneral Eslen: Türkiye'nin Çatısı Açık

Stratejist ve Jeopolitist Emekli Tuğgeneral Eslen, Türkiye’nin Rusya’dan alacağı S-400 füzeleri hakkında haberayyıldız'a çarpıcı açıklamalar yaptı.

02 Ağustos 2017 Çarşamba 15:06

Emekli Tuğgeneral Eslen, Türkiye’nin Rusya’dan alacağı S-400 füzeleri hakkında önemli bilgilerde bulundu. Füzelerin Rusya’dan satın alınıp Türkiye’ye getirilmesi halinde ülkenin elime geçecek olan avantajları değerlendiren Eslen,‘'Türkiye’nin bu sisteme fazlasıyla ihtiyacı var’’dedi.


Stratejis Nejat Eslen Türkiye’nin orta irtifa ve yüksek irtifa savunma sisteminin olmadığını ve çok ciddi bir güvenlik sorunu olduğunu belirterek " Türkiye bu önemli ihtiyacını gidermek için daha önce arayışta olmuştu. Ama bunlar gerçekleşmedi. Rusya’dan alacağımız bu savunma sistemine Amerika ve NATO’nun karşı çıkıyor.’’ dedi.
 
‘Rusya’nın S-400 savunma sistemi hem menzil açısından hem de yetenekleri ve kapasitesi açısından oldukça başarılı bir sistem olduğuna dikkat çeken Eslen "Amerika’nın istediği şu: ‘’Bu sistemin NATO’ya entegrasyonu mümkün olamaz biz bu konuda kaygı duyuyoruz. Biz NATO’ya entegre edilebilecek bir hava savunma sistemi alsak hangi tehdit ülkelere karşı tedbir geliştirmiş olacağız. Herhalde Rusya ve İran’a karşı.’’ diye konuştu.

 
Nejat Eslen Türkiye’nin Rusya ve İranla şimdilik hiçbir problemi ve bir tehdit algısı olmadığını hatırlatarak " Ama Amerika ve Nato bizim şuanda sınırlarımızı tehdit eden Pkk ile işbirliği yaparak Pkk’ya destek sağlıyor. Soğuk Savaş döneminde Nato’nun görevi Atlantik yapısını Sovyetler Birliği’ne karşı korumaktı ve bu paradigma o dönemde doğruydu. Ama şimdi şartlar değişti ve paradigmalar değişti. Yeni bir Dünya var ve biz Rusya ile İran’ı bir tehdit olarak algılamıyoruz’’ dedi.

Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen diğer yandan Yunanistan Rusya’dan aldığı S-300 hava savunma füzelerini sanki NATO’ya entegre ederek Türkiye'ye karşı kullandığını belirterek "Yunanistan bize karşı Ege Adaları’nda kullanıyor. Bugün ne eski NATO var ne eski ABD. Çünkü eski ABD olsaydı PKK yerine Türkiye’yi desteklerdi.’’ dedi.
 
Eslen paşa açıklamasında Türkiye’nin bu sisteme fazlasıyla ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek " bu sisteme sahip olursak Türkiye’nin hava savunma zafiyeti hızla kapanacaktır. Bence bir an önce Rusya’nın bu hava savunma sistemini alıp kurmamız gereklidir. Tabii ki Amerika tarafından tehdit altında olacağız, milli savunma sistemimizi gerçekleştirmeliyiz. Türkiye’ de bir iç çatışma çıkabileceğini ve Amerikan ordusunun müdahale edebileceğini kendileri yazıyorlar. Önemli olan milli güvenlik çıkarlarımızı korumak durumundayız’’ dedi.

Haberayyildiz.com / ÖZEL HABER - Kübra Baltacı

 

füze abd nato rusya hava savunma


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ