Türk malı "Drone savar" AB'ye girmeye hazırlanıyor

Türkiye'nin ilk elektromanyetik drone silahını üreten Harp Arge, uluslararası pazarlardaki ihtiyaçları karşılamak amacıyla çeşitli yeniliklerle donatılan bir model geliştirdi.

05 Ağustos 2017 Cumartesi 11:46

Savunma sanayisinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olduğu  değerlendirilen insansız sistemler ve bu sistemlerin önlemleri, elektronik harp  ve robotik alanlarına yoğunlaşan Harp Arge şirketi, kamuoyuna duyurulan ilk ürünü  Drone Savar'ı geliştirmeye devam ediyor.

Şirket, bu çabalar kapsamında uluslararası pazarlar için yeni bir  model geliştirdi.

Yeni Drone Savar silahının ana gövdesi, en dayanıklı ve hafif  malzemelerden biri olan karbon fiber kompozit malzemeden üretildi. Silahın  kullanıcı tarafından kişiselleştirilebilmesi için dünya standardı olan 22 mm  picatiny ray sistemi tüm silah çevresine uygulandı.

Taşıma kolaylığı için katlanabilir dipçik ve katlanabilir elcik  eklenen Drone Savar'ın elektronik sistemleri de askeri bir çantayla sunuluyor.

Açık bırakılma ve olası tehlikeli durumlar karşısında otomatik olarak  devreye giren güvenlik kartı sayesinde arıza ihtimali de düşürülen Drone Savar'ın  batarya ömrü de 1,5 saate çıkarıldı.

Milli yazılım altyapısıyla geliştirilen silahta kullanılan parçalar da  yerli alt yükleniciler tarafından üretiliyor.

İHRACAT İÇİN ORTAKLIĞA GİDİLDİ

Harp Arge Genel Koordinatörü Aytekin Güçlü, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, yurt dışından aldıkları yoğun talep nedeniyle Koza İnşaat ve Savunma  Sanayii ile pazarlama çalışmaları için ortaklık yaptıklarını söyledi.

Koza İnşaat ve Savunma Sanayii'nin, Ortadoğu ve Afrika ülkelerine  aktif olarak Drone Savar'ı pazarladığını ifade eden Güçlü, "Şu ana kadar ilgili  ülkelerde demo çalışmaları gerçekleştirdik. Çok başarılı geri dönüşler aldık.  Mevcut durumda demo taleplerini karşılamaya çalışıyoruz. Avrupa'dan da bir  ülkeden seri üretimin ilgili ülkede yapılması  ve teknoloji transferi konularında  çalışmalarımız devam etmektedir." dedi.

Bahreyn'de ekim ayında düzenlenecek savunma fuarına katılarak  müşterileriyle buluşacaklarını anlatan Güçlü, Jandarma Genel Komutanlığı ile de  temasları olduğunu kaydetti.

İLK İHRACAT AZERBAYCAN'A YAPILDI

Drone Savar, saldırı amacıyla kullanılabilecek dronelara karşı etkin  önleme yapabilecek özellikler taşıyor.

Antalya'da gerçekleştirilen G20 Zirvesi için ilk kez Emniyet Genel  Müdürlüğü tarafından talep edilen Drone Savar, daha sonra Türk Silahlı Kuvvetleri  tarafından da kullanıldı.

Harp Arge'nin öz kaynaklarıyla geliştirdiği Drone Savar, Azerbaycan  ordusunun zorlu testlerinin ardından bu ülkeye ihraç edildi.

Drone Savar'ın, aynı amaçla kullanılan ürünlerden 3 kat daha ekonomik  ve 4 kat daha mobil olduğu belirtiliyor. Drone silahının, modülerlik ve tasarım  bakımından da yurt dışındaki rakiplerinden   güçlü bir şekilde ayrıştığı  vurgulanıyor.EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ