PYD/YPG'ye karşı sınır ötesi operasyon hazırlığı

Ankara kulislerinde edinilen bilgiye göre Türkiye, önümüzdeki günlerde Suriye'nin kuzeyindeki terörist örgüt PYD/YPG'ye karşı bir sınır ötesi operasyona hazırlanıyor.

08 Ağustos 2017 Salı 12:40

Suriye'nin kuzeyinde ABD ve Rusya gibi devletlerin desteğiyle güçlenerek Türkiye için bir tehdit haline gelen terör örgütü PKK'nın uzantısı PYD/YPG'ye karşı operasyon yapılması gündemde.

Geçtiğimiz yıl düzenlenen Fırat Kalkanı Harekatı ile DEAŞ'ı sınırdan uzaklaştırarak ülkemize karşı birinci sınıf bir tehdit olmaktan çıkaran TSK, şimdi ikinci bir sınır ötesi operasyonla  başta Nüfusunun tamamı Arap ve Türkmenlerden oluşan Tel Rifat, Munbiç ve Tel Abyad bölgeleri olmak üzere Suriye'nin kuzeyini terör örgütü PYD/YPG işgalinden kurtarmak hedefinde.

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI SÜRECİ HIZLANDIRDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakın zamanda yaptığı şu açıklamalar da güney sınırımızda ciddi bir tehdit haline gelmeye başlayan terör örgütlerine yönelik alınan tedbirleri hızlandırdı.
28 Nisan tarihinde konuşan Erdoğan, "Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanması kadar doğal bir şey yoktur. Biz bir hukuk devletiyiz, haklarımız neyse bunu kullanıyoruz ve kullanmaya devam edeceğiz. Tehditler sürdüğü müddetçe gereken her türlü tedbiri alacağız. Güney sınırımız boyunca bir terör koridorunun oluşmasına asla izin vermeyeceğiz. Hele hele Kuzey Suriye'de bir devlet kurma teşebbüsü içerisine giren malûm bazı cahiller var, 'Cahil cesur olur.' diyorlar ya o da o havalarda, kendine göre bakanlar kurulu oluşturuyor vesaire... Biz bunları karşılıksız bırakmayız ve Kuzey Suriye'de böyle bir devlet kuruluşuna da asla müsaade etmeyiz." açıklamasıyla dünya kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü YPG konusunda en net açıklamalarından birisini ise 05 Ağustos'ta yapmış ve şu açıklamaları kullanmıştı:  “Fırat Kalkanı Harekatı ile Suriye’deki terör oluşumu projesinin kalbine soktuğumuz hançeri, yeni hamlelerle genişletmekte kararlıyız. Çok yakında bu konuda yeni ve önemli adımlarımız olacak. İstiklalimize ve istikbalimize yönelik senaryoları bozmanın bedelini kendi topraklarımızda ödemektense Suriye ve Irak’ta ödemeyi tercih ederiz”


MUSTAFA DESTİCİ DE OPERASYON SİNYALİNİ VERMİŞTİ

Destici gectiğimiz gün katıldığı Trt Haber programında da Türkiye'nin bir sınır ötesi harekat yapması gerektiğini ve bunun önümüzdeki günlerde olabileceğini vurgulayarak olası bir sınır ötesi operasyonun sinyalini vermişti.

Tolgahan Karaoğlu/Özel Haber
 

operasyon pkk pyd ypg


GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ