Amerikan Ordusu'ndan Irkçılığa karşı anlamlı mesaj

ABD’deki dört kuvvet komutanı neo-Naziler, Klu Klux Klan ve beyaz ırkçı grupları kınayan açıklamalar yaptı...

18 Ağustos 2017 Cuma 09:04

Amerikan ordusundaki kuvvet komutanları, nadir görülen bir harekete imza atarak, haftasonunda Charlottesville’de yaşanan ve bir kadının ölümüne neden olan ırkçı şiddetin ardından, beyaz ırkçılara karşı ortak tepki gösterdi.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre Başkan Donald Trump’ın şiddet olaylarından “iki tarafı” da sorumlu tutan açıklamalarından dolayı yoğun eleştiri yağmuruna tutulduğu bir sırada, ABD’deki dört kuvvet komutanı neo-Naziler, Klu Klux Klan ve beyaz ırkçı grupları kınayan açıklamalar yaptı.

Twitter üzerinden yapılan açıklamalar, doğrudan Trump’ın sözlerini hedef almazken, genel anlamda halka, askerlere ve asker adaylarına bir mesaj olarak sunuldu. Amerikalı askeri liderlerin geleneksel olarak siyasetin dışında kalmaya olan katı bağlılığı düşünüldüğünde, dört kuvvet komutanının böyle bir adım atması dikkat çekti.

İlk açıklamayı sıcağı sıcağına Cumartesi günü yapan Donanma Komutanı Oramiral John Richardson, “Charlottesville’deki olaylar kabul edilemez ve hoşgörü gösterilmemeli. ABD Donanması hoşgörüsüzlüğe ve nefrete daime karşıdır” ifadesini kullandı.

Bunun ardından da Deniz Piyadeleri Komutanı Orgeneral Robert B. Neller dün paylaştığı mesajda, “ABD Deniz Piyadeleri’nde ırkçı nefret ya da aşırıcılığa yer yok. Çekirdek değerlerimiz olan onur, cesaret ve fedakarlık, deniz piyadelerinin yaşam ve davranış biçimini şekillendiriyor” diye yazdı.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mark Milley de bugün yaptığı açıklamada,“Kara Kuvvetleri, rütbelerimizde ırkçılığa, aşırıcılığa ya da nefrete müsamaha göstermez. Bu, değerlerimize ve 1775’ten beri savunduğumuz her şeye aykırıdır” dedi.EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ