Belarus Veyşinorya ile savaşa girdi...

Belarus, bir askeri tatbikatta kullanmak üzere Veyşinorya diye hayali bir ülke icat ederek, 'savaşa' girdi.

02 Eylül 2017 Cumartesi 10:03

Veyşinorya, Belarus tarafından Zapad 2017 tatbikatı için icat edilen üç ülkeden biriydi. Senaryoya göre, Veyşinorya, Belarus'u işgal ediyor ve buranın Moskova yönetimi ile arasını bozmaya çalışıyordu.

29 Ağustos'ta subaylara verilen brifingde kamuoyuna açıklanan tatbikat haritasında, Belarus'un kuzeybatı bölgelerinde yer alıyor, diğer hayal ürünü ülkeler Vesbarya ve Lubenya ise Litvanya ve Polonya arasında bulunuyor.

 

 

BELARUS

 

 

Bazı yorumcular, Belarus ve Veyşinorya arasındaki sınırın, 1920-1939 yılları arasındaki Polonya ve Sovyetler birliği arasındaki sınıra "çok benzediğini" vurguluyor ve kyky.org adlı internet sitesinde de "Zapad 2017 senaryosuna göre Belaruslular Belarus topraklarına saldıracak" yorumu yapılıyor.

Siyasi tarihçi Pavel Usov da Faceebook sayfasında "Veyşinorya komşularına karşı asla saldırganlık yapmamış barışçıl ve demokratik bir ülkedir" diyor.

Usov ayrıca Ukrayna'nın Rusya'yla yaşadığı gerilimle parallelik kurarak "Moskova'nın Belarus üzerinde tam hakimiyet sağlamak için Minsk ve Giradis (Veyşinorya'nın başkenti) arasında bir çatışma provoke edip, Veyşinorya'nın NATO ve AB'ye girmesini engellemek istemesi daha büyük ihtimal" yorumunda bulunmayı ihmal etmiyor.

 

 

Veyşinorya bayrağıTelif hakkıWİKİMEDİA/EVGENİY MAHNACH
Image captionFacebook kullanıcıları "yeni ülke" için bu bayrağı tasarladı.

 

 

Yahni, bal ve domuz yağı

Verşinorya konusundaki sosyal medya faaliyeti ise genelde "Veyşinorya Dışişleri Bakanlığı"na ait parodi Twitter hesabı " @Vaisnoria_MFA etrafında gerçekleşiyor.

Belarusça ve Rusça tweetler atan hesapta, Dışişleri Bakanlığı, "Veyşinorya sınırları etrafında Belarusluların askeri yığınak yaptığını" bildirdi, kısmi seferberlik ilan etti ve Rus Dışişleri Bakanlığı'nın parodi twitter hesabıyla birbirlerini övdüler.

Hesapta ayrıca, teslim olmayı seçen Belaruslu askerlere "yahni, bal, ekmek ve domuz yağı" vaat edilirken, Belarus Genelkurmay Başkanı Aleh Belakonew'in Verşinorya'ya girişi yasaklandı.

Ayrıca, Veyşinorya vatandaşlığına geçmek isteyen Belaruslular için bir internet sitesi kuruldu ve yüzlerce kişi hayali pasaporta sahip olmak için başvuruda bulundu.

Wikipedia sayfasında ise, gerçek ülkelerde olduğu gibi, kuru bir dille ülkenin kuruluşu, tarihi ve yönetim biçimiyle ilgili bilgiler veriliyor.

 

 

Veyşinorya'nın Wikipedia sayfasıTelif hakkı

WİKİPEDİA

 

 

belarus veyşinorya veishinoria


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ