Bağdat Kerkük'e asker gönderiyor!..

Irak meclisi, Kerkük ve tartışmalı diğer bölgelerde askeri güç bulundurma kararı aldı.

25 Eylül 2017 Pazartesi 16:02

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) bağımsızlık referandumu için sandık başında. Türkiye, Irak ve İran da da alarm durumu hakim. Her üç ülke de tedbirleri en yüksekseviyeye çıkardı. İran, hava ve kara sahasını kapatıp, Erbil'in dağlık bölgelerini bombalarken, Türkiye de sınırdaki tatbikatını Iraklı subaylarla devam ettiriyor.

Merkezi Irak Yöneitmi (Bağdat) ise ilk önemli adımını attı. Parlamento, tüm sınırlarıkapattı ve maaşların ödenmeyeceğini açıkladı. Ayrıca Kerkük gibi tartışmalı bölgelere de asker gönderiyor...

İşte ayrıntılar:

BAĞDAT, KERKÜK'E ASKER GÖNDERİYOR

Meclis Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Meclis, Kerkük ve tartışmalı diğer bölgelerde vatandaşların güvenliğini korumak için hükümetin askeri güç bulundurması gerektiği kararı aldı" denildi. Meclisin ayrıca, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) denetimindeki tüm sınır kapılarının da kapatılmasına karar verdiği kaydedildi.

SINIRLAR KAPATILDI, MAAŞLAR KESİLİYOR

Irak Parlamentosu, IKBY ile arasındaki tüm sınır kapılarını kapatma ve sözde referanduma katılan tüm görevlilerin maaşlarını durdurma kararı aldı.

İBADİ'DEN TALİMAT

Öte yandan Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de IKBY'deki bölgelerde yaşayan vatandaşların korunması talimatı verdi. İbadi yaptığı yazılı açıklamada, "Güvenlik güçlerine, IKBY'nin hakimiyeti altında bulunan bölgelerdeki vatandaşların tehdit ve cebirden korunması talimatı verdim" ifadelerini kullandı.GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ