Hasip Saygılı yazdı:

FSMVÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Hasip Saygılı, çeşitli kesimlerde askerin itibarına yönelik olumsuz tavır ve davranışların yıkıcı etkilerine ilişkin bir değerlendirme yaparak siyasetin ivedi caydırıcı tedbirler alması gerektiğini ifade etti.

29 Eylül 2017 Cuma 14:22

Sosyal medyada Kurban Bayramı sabahı sosyal medyada iç güvenlik görevinde bir tepe üzerinde askerlerimizin bir tankın dibinde bayram namazı kılarken görüntülendiği yukarıdaki fotoğraf paylaşıldı. Bu fotoğrafı koyan kişi hizmet başındaki tertemiz yürekli Mehmetçiklerimizi saygıyla andı. Ancak bu güzel fotoğrafın altına bir şahsın yazdığı yorumlar ise sınır tanımayan asker nefretinin ülkemizde nerelere kadar yaygınlaştığını da göstermiştir.

Yorum yazan şahsa göre bayram namazı kılan askerlerin yarısı cenabettir. Bu ücra kuş uçmaz kervan geçmez dağ başında, hiçbirinin askerin kimliğinin belli olmadığı riya ve gösterişten uzak, bayram sabahı eda edilen namaz, muhtemel bir darbeye karşı halkın mukavemetini zayıflatmaya yönelik sinsi bir taktiktir. Bunlara uyanık olmak gerekir. Dahası facebook yorumcusu asker ailelerine müptezel bir dil ile ağır hakaretler etmektedir. Bunların buraya alıntılanması basın kanununa göre suçtur ve infial yaratabilir. Bazı dostlarımızın bu iftiracının bir meczup olduğu ciddiye alınmaması gerektiği kanaatine katılmıyoruz. Bizce değerlerimize yapılan ağır saldırıların pek de sağlam olmayan gerekçelerle görmemezliğe getirilmesinin ağır sonuçlar doğuracağı açıktır. Sadece birkaç yıl önce Diyarbakır’da Taktik Hava Üssü Kışlasında bayrağımızın eşkıya tarafından indirilmesine müdahale edilmemesinin nasıl ağır sonuçlar doğurduğu hatırlanmalıdır. Ülkenin varlığının timsali olan bayrağa hakaretin yaptırımsız kalması fitnenin teşviki ile çoluk çocuğun gönderden bayrak indirmesi furyası yaratmıştı… Bu ihmal tıpkı Balkan Harbi’nde firara teşebbüs eden subay ve neferlere amirlerinin yaptırım uygulayacak dirayetten yoksun kalmasının bozgunu tetiklemesi gibi bir şeydi. Değerlerimize sabah akşam pervasızca saldırıların devam etmesini hoş görecek bir mide ve mezhep genişliğinin telafisi imkânsız hasarlar yaratacağını söylemek gerekir. Bu çerçevede Mehmetçik ile onun eş ve annelerine yapılan hakareti bir vatandaş olarak e-devlet üzerinden en yüksek makama şikâyet ettik. Dikkate alınacağını ümit ediyoruz.

TSK DİN LAİK


GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ