IKB ve Irak arasında referandum sonrası bir ilk...

Irak Kürt Bölgesi ile Irak arasında ticari geçişler yeniden başladı.

03 Ekim 2017 Salı 15:10

Irak Kürt Bölgesi’nde 25 Eylül’de gerçekleşen bağımsızlık referandumu nedeniyle duran bölge ile Irak arasındaki ticari geçişlerin 5 gün aradan sonra yeniden başladığı bildiriliyor.

 

Erbil merkezli  Rudaw, dün itibariyle geçişlerin karşılıklı olarak yeniden başlamasıyla yapı malzemeleri, gıda, sebze ve meyve taşıyan araçların gümrük noktalarından geçmeye başladığını duyurdu.  

 

Rudaw'a konuşan Husam Adil adlı Arap şoför, yolların yeniden açıldığını ve geçişlerin normal seyrine döndüğünü ifade ederek, “Normal günlerin iki katı TIR yük taşıyor. Özellikle Bağdat'ta çimento stoku bitmişti” dedi.

 

Haberde yılda 16 milyon ton çimentonun üretildiği Süleymaniye'deki fabrikalarda, üretimin yüzde 70'inin Irak'a ihraç edildiğine dikkat çekilirken Mas Çimento Fabirkası Müdürü Aras Abdullah, genel olarak çimento fabrikalarının faaliyete başladığını belirterek, “210 TIR, fabrikaya giriş yaptı, 50-70 TIR da çimento yüklemek için dışarda bekliyor” şeklinde konuştu.

 

Rudaw, “25 Eylül'de Kürdistan Bölgesi ve idaresi dışındaki bölgelerde gerçekleştirilen referandumdan dolayı, Irak ile Kürdistan Bölgesi arasında ticari geçişler durmuştu” dedi. 

 

Irak Kürt Bölgesi