EGE’DE, F-16 İLE UÇAN ÇİPRAS LOZAN ANTLAŞMASI’NI İHLAL ETTİ !...

Yunan Başbakanı Çipras, Larissa’da konuşlu 110.Hava Üssünü, 12 Ekim 2017’de ziyaret etti

13 Ekim 2017 Cuma 09:37

Yunan Başbakanı Çipras, Larissa’da konuşlu 110.Hava Üssünü, 12 Ekim 2017’de ziyaret etti. Başbakan Çipras, hava üssünde, Genelkurmay Başkanı Oramiral Apostolakis ve Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Christodoulou tarafından karşılandı. Hava Üssündeki 337.Filo’dan F-16 Blok 52+ Savaş Uçağı ile havalanan Çipras Ege Denizi üzerinde uçtu. Ziyaret ve uçuş ile ilgili haber, resim ve video görüntüleri Yunan Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitesinde yayımlandı.

Çipras’ın Ege Denizi üzerindeki uçuşuna iki adet F-16 uçağı da refakat etti.

 

Larissa’dan havalanan Çipras, Kuzey Ege Denizi’nde, İskiri, Bozbaba ve Limni adaları üzerinde uçtuktan sonra Halkidi Yarımadası üzerinden dönüş yaparak Larissa meydanına iniş yaptı. Limni ve Bozbaba adaları Lozan Antlaşması’nın 12.Maddesine göre gayri askeri statüde. Anılan adaların üzerinden askeri uçaklar uçamaz. Çipras, Limni ve Bozbaba adalarının üzerinden askeri uçakla uçarak Lozan Antlaşmasını ihlal etti. Başbakan Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, her zaman olduğu gibi olanı biteni turist gibi izledi. Yunanistan’a müzik notası bile verilmedi.

Yunan Genelkurmay Başkanı Oramiral Apostolakis ve Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Christodoulou, 31 Ağustos 2017’de, Girit’ten havalanarak, Türk adalarının üzerinden uçmuş ve Türk hava sahasını ihlal etmişti.


 

Yunan Genelkurmay Başkanı Oramiral Apostolakis, 20 Nisan 2016’da Larissa’dan havalanarak Aydın Eşek Adası ve Aydın Bulamaç Adası’nın üzerinden uçmuş ve Türk hava sahasını ihlal etmişti.


 

Verilen somut örneklerden anlaşılacağı üzere, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümetleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına sahip çıkmıyor ve Ege Denizi’ndeki inisiyatifi Yunanistan’a terk ediyor.GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ