ABD Barzani'yi sattı mı?..

Emekli orgeneral Necati Özgen, 'ABD Barzani’yi sattı mı?' sorusuna karşılık, 'Hayır, niye satsın ki? Durum nedir tam bilemiyoruz.

19 Ekim 2017 Perşembe 14:11

Kuzey Irak'taki referandum girişiminin ardından bölge ülkelerinin ittifakı ile Bağdat'ın başlatığı operasyon sonucunda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani Haziran 2014 sınırlarına çekilmek zorunda kaldı. Şimdi Talabani cephesi ile tartışmalar yaşayan Erbil yönetimi ile ilgili en merak edilen soru ise şu: Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) arasındaki savaş bilinirken, Barzani yönetimi nasıl olur da sonucun böyel olacağını tahmin edemez?

Milliyet'ten Tunca Bengin de bugünkü köşesinde bu soruyu 1991-1995 yılları arası Diyarbakır Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı görevinde bulunan ve emekli orgeneral Necati Özgen'e "Peki, bu öngörülemeyecek bir durum muydu ya da Barzani böyle olacağını kestiremez miydi?" şeklinde sordu.

İşte Özgen'in yanıtı:

"GÜÇTEN KORKARLAR"

“Barzani'yle Talabani'nin partileri, adamları arasında kökten bir anlaşmazlık var. Aslında gizli düşman bunlar, birbirlerini hiç sevmezler. Ben içlerinde yaşadım ve bunları biz barıştırdık. Yani aralarında öyle bütünlük falan söz konusu değil. Zaten Barzani de bunu böyle bir işle düzeltmek istedi ama olmadı. Kaldı ki peşmergeyi o kadar da gözde büyütmesinler, Barzani'nin kuvvetinin eti ne budu ne olacak? Yani ‘Yok eğer gelirlerse bizde yapacağımızı biliriz' falan bunlar boş laflar. Güçten korkarlar bunlar.”

BARZANİ BU ADIMI NASIL ATTI?

Bu durumda Barzani bu çılgınlığı nasıl yaptı?

“ABD ve İsrail'e güvendi. Arkasında bir güç olmadan bu adam bu cesareti gösteremez. Yoksa Türkiye'ye o kadar geldi gitti durup dururken niye rest çeksin? Bir de kendisi devriliyordu, padişahlık elden gidiyordu ve madem arkamda böyle bir kuvvet var kendimi kurtarırım diye düşündü, tabii şu anda da tehlikede. Bu iki konudan dolayı bu işe başını koydu.”

ABD BARZANİ'Yİ SATTI MI?

ABD arkasında durmayarak Barzani'yi sattı mı?

“Hayır, niye satsın ki? Durum nedir tam bilemiyoruz. Yani İsrail ve ABD'nin tutum ve davranışları daha ortaya çıkmadı. ABD başkanının ‘Karışmıyoruz ama oradaki olanları tasvip etmiyoruz' sözleri de başkalarının karışmasından duyulan rahatsızlık anlamında. Çünkü bu ABD'nin projesi ve kesinlikle Ortadoğu'da İsrail'in yanında böyle bir devlet isteniyor. Bu adamlar, ABD'liler bu işten vazgeçmezler. Yani şu anda Barzani tarafından konuşacak olursak, henüz her şey daha bitmiş değil. Evet, Barzani hata yaptı ama ABD ile İsrail desteğini çekmiş olamaz.”

TÜRKİYE'NİN TAVRI NE OLMALI?

“Türkiye şu an için müdahale durumunda olmamalı. Ama eğer Türkmenlere gerek merkezi Irak'tan olsun, gerek Barzani ya da Talabani peşmergeleri tarafından olsun bir zarar verilirse TSK derhal oraya müdahale etmek zorunda. Hava kuvvetleri olur, kara kuvvetleri olur, çünkü siyasi müdahale falan geçti artık.”

TÜRKİYE, ABD'YE RAĞMEN MÜDAHALE EDEBİLİR Mİ?

ABD'ye rağmen yapabilir mi?

“Tabii yapar. Niye yapamayacak ki...”

Kaynak: Time Türk

ABD Barzani


GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ