ABD'DEN PKK/PYD'YE 120 TIR ZIRHLI ARAÇ VE AĞIR SİLAH

ABD, Deyr ez Zor operasyonu kapsamında YPG'nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) zırhlı araçlar ve ağır silahlar gönderdi.

31 Ekim 2017 Salı 14:28

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) kaynaklarından edinilen bilgilere göre ABD, Deyr ez Zor operasyonu kapsamında ağır silahlar ile zırhlı araçlar göndermeye devam ediyor.

Konuyla ilgili Sputnik'e konuşan Türkiye'nin PKK'nın Suriye kolu olarak gördüğü YPG'nin de içerisinde yer aldığı DSG'den bir yetkili, ABD'nin Deyr ez Zor operasyonu nedeniyle dün kendilerine zırhlı araçlar ile ağır silahlar gönderdiğini belirtti: "ABD, Deyr ez Zor operasyonu nedeniyle bize zırhlı Hummer araçlar ile ağır silahlar gönderdi.

Bize gönderilen silahlar içerisinde roketler, ısı güdümlü füzeler, otomatik makineli tüfekler, havan topları ve Kalaşnikof silahlar ve diğer hafif silahlar var. Silahlar ve zırhlı Hummer araçlar Kürdistan bölgesinden (Kuzey Irak) karayoluyla Semelka Sınır Kapısından Rojava'ya sokuldu. Oradan da tırlarla Deyr ez Zor kentinin doğusunda, IŞİD'den temizlediğimiz bölgelere bırakıldı. Silahlar ve zırhlı araçlar 120 tırla geldi."'

İHTİYAÇLARIMIZIN GİDERİLECEĞİ SÖZÜNÜ VERDİLER

'"Deyr ez Zor operasyonu için daha fazlasına ihtiyacımız var" diyen yetkili şöyle devam etti: "Deyr ez Zor operasyonunda ilerliyoruz. Zırhlı araçlarla savaşın olduğu yere gitmemiz gerekiyor. Birçok savaşçımız, zırhlı araçların içerisinde olmadığı için IŞİD mermileri ve havan topu saldırıları nedeniyle hayatını kaybetti. IŞİD kanas silahlarıyla ve havan topuyla direniyor. Savaşçılarımızın elinde yeteri kadar zırhlı araç ve ağır silahlar olsa kaybımız çok az olurdu. Bizim elimizde ABD'nin verdiği zırhlı Hummer araçları var. Ancak yetmiyor. Daha fazla ağır silaha ve zıhrlı araçlara ihtiyacımız olduğunu ABD'li yetkililere aktardık. Kendileri de sürekli bölgede oldukları için durumu görüyorlar. Bize ihtiyaçların giderileceği sözünü verdiler."ABD, şimdiye kadar DSG'ye, 1780 tırla ağır silah ve zırhlı araçlar gönderdi.Ankara, YPG'ye silah verilmesine sert bir şekilde karşı çıkmıştı.EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ