Eğitim alanları yeraltına taşındı!..

Türkiye’nin operasyon hazırlığı yaptığı Afrin’de PKK/PYD/YPG'nin kampları yeraltına çektiği belirtilmişti. O tüneller görüntülendi.

23 Kasım 2017 Perşembe 13:01

Yeni Şafak'ın haberine göre Afrin'de bulunan PYD'liler, Türkiye'nin insansız hava araçlarıyla bölgede yaptığı yoğun keşif faaliyetleri sonrası yeraltına indi.

EĞİTİM ALANLARI YERALTINA TAŞINDI

Bünyesinde 13-18 yaşlarında çok sayıda çocuğu da barındıran örgüt, eğitim alanlarını kapalı mekanlara kaydırdı. Raco, Meydanki, Cinderesi ve Kefer Cenne'de bulunan büyük kamplar yerine yeraltı kampları inşa eden PYD'liler, daha önce 250 ila 1500 kişi arasında değişen grupları 25-30'ar kişilik küçük timlere bölerek bunları kapalı alanlarda eğitime tabi tutmaya başladı.

 

2017-11-22_13h55_14_1

 

BAŞLARINDAKİ İSİM: FADIL ROJİ

Ailelerinden zorla koparılan 13-18 yaşındaki kız ve erkek çocuklar Fadıl Roji tarafından hazırlanan özel kamplara alınırken, yaşları 40 ila 65 arasında değişen yüzlerce Afrinli de silahlı eğitime mecbur kılınıyor.

O TÜNELLER

Yaşananların ardından Afrin tünellerine ait fotoğraflara ulaşıldı. Habere göre PKK'nın kilometrelerce uzunluktaki tünellerden sınırın Türkiye ve İdlib tarafına dek mevzilenerek Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarına en yakın bölgelerde gözetleme noktaları inşa ettiği görülüyor.

KESKİN NİŞANCILAR

Buralara keskin nişancılar ve havan topları yerleştiren örgüt, menfez nöbetini günün her saati devam ettiriyor. Afrin'in batısındaki Burç el-Abdullah Dağı'na telsiz istasyonu kuran PKK-PYD, bölge geneliyle iletişimi bu istasyondan sağlıyor. PKK, aynı dağın kuzeye bakan kısmında yer alan eski mağarayı da silah ve mühimmat deposuna çevirdi.

YENİ İSİMDEN YENİ KAMPLAR

Örgütün Kandil'den atanan yeni lideri Mahmud Berhadan, Conka ve Basel Haya köylerine ek kamplar kurdu. Yerin altındaki tüneller dışında Afrin bölgesindeki eski düğün salonları ve pazar yerleri de örgüt tarafından eğitim alanlarına dönüştürüldü.
 

2_1

 

TOPLAM 13 KAMP VAR

2012 yılından bu yana PKK'nın elinde tuttuğu Afrin'de toplam 13 kamp inşa eden örgütün Afrin askeri sorumlusu Mahmud Berhadan, 4 aşamalı bir planı uygulamaya koydu.

4 AŞAMALI MUKAVEMET HATTI

Afrin'i ‘Cinderes-Şeyh Hadid', ‘Mabadli-Raco', ‘Şaran-Bülbül' ve ‘şehir merkezi' olmak üzere 4 askeri bölgeye ayıran Berhadan, olası bir TSK operasyonuna karşı sınırdan başlayarak 4 aşamalı mukavemet hattı inşa ettirdi. Berhadan, birinci ‘direniş' hattına PKK müttefiki Arap unsurlardan oluşan Ceyş el-Aşair, Ceyş el-Şimal ve Ceyş el-Suvvar militanlarını konuşlandırdı. İkinci hatta ise zorla silah altına alınanlar ve ‘tecrübeli' teröristlerin karışık olarak bulunduğu birliği yerleştirdi. Üçüncü hatta ‘sivil komünler' adı verilen grup, mevzilenirken en son bölüm olan şehir merkezinde ise asayiş birimi tahkim edildi.

3_1

 

GEÇİTLER CEPHANELİK

Habere göre son 3 aylık dönemde 700'den fazla PKK'lı, sınır boyunca kazılan yer altı tünellerinde çalıştırıldı. Bahse konu tünellerin bazıları tank ve zırhlı kamuflajı için kullanılabilir hale getirildi. PKK, derinliği yer yer 4 metreyi bulan tünellerle birlikte sınırın hemen dibini ise mayınlarla doldurdu. Aynı tünellerde toplanma ve sevk noktaları ile özel toplantı salonları da inşa eden örgüt, TSK operasyonunda ilk hattın kaybedilmesi durumunda tüm tünelleri patlatmayı hedefliyor.

 EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ