Dink suikastı sanığından itiraf!..

Dink cinayeti davasında yargılanan eski Albay Ali Öz, mahkemede savunma yaptı.

06 Aralık 2017 Çarşamba 15:48

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin, Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma görevlileri ve eski emniyet görevlilerinin yargılandığı 85 sanıklı davanın görülmesine devam edildi.

 

İstanbl 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada savunmasını yapan sanık eski Albay Ali Öz, görev yaptığı sürede ya da sonrasında FETÖ ile ilişkisi olmadığını söyledi. Sanık Öz, şöyle dedi:

 

“19 Ocak 2007’de öldürülen Dink ile ilgili İçişleri Bakanlığı müfettişleri inceleme için geldi. Jandarma komutanlığı olarak bizden talep ettikleri tüm belge ve dokümanları sunduk. İfademi istediler verdim. Rapor doğrultusunda bazı jandarma personeliyle ilgili yasal işlem istendi. Valilik değerlendirdi, iki personel hakkında dava açıldı. Yargılamada yeni ifade verdiler. Bilgiyi aldıklarını ve tarafıma ilettiklerini söylemişler. Böyle bir şeyi hatırlamıyorum. ‘Söylendi’ beyanı dışında bir kayıt, bir belge yok.”

 

Öz, “Hrant Dink’i ve gazetesini bilmiyorum. Tetikçileri tanımıyorum. Komutan olduğum için yargılanıyorum. Arandığımı öğrenince kendim İstanbul’a gelip teslim oldum. 2009’da emekli oldum” dedi.

 

Dink’in öldürüleceğinin sözlü olarak kendisine bildirildiği iddiasına yönelik sanık Öz, “Böyle bir bilgi varsa, bunun için bir dizi işlem vardır. Bilgiyi alan personel, önce mantık süzgecinden geçirir, sonra unsur komutanına bildirir. O rapor yazar, şube müdürlüğüne bildirir. Toplanan bilgiler haber kayıt bildirim formuna eklenir. Kayıtların yapılması şube müdürlüğü tarafından yapılır. Komutan tarafından yapılmaz. Benim burada hatam, bir komutan olarak, şubeye fazla güvenmemdir. Kontrolde eksik kaldım. Personelime güveniyordum.”

 

‘TELEFONLA ARADILAR ‘GEREĞİNİ YAPIN’ DEDİM’

 

Sanık Ali Öz, cinayetten bir gün sonra yazılan haber kayıt bilgi formunu da kendisinin hazırlatmadığını iddia ederek, şunları söyledi:  “O gün Trabzon’da değildim. Yüzbaşı Metin Yıldız, telefonla arayarak bilgi aldıklarını rapor yazacaklarını söyledi. ‘Gereğini yapın’ dedim. Pazartesi günü de imzalamışımdır.”

 

Hakkındaki tüm iddiaları reddettiğini ifade eden sanık Öz, şöyle devam etti: “Toplantıda söylendiği iddia edilen bir cümlelik sözün kaydı, delili yoktur. Bu cümle bu kadar ağır suçlamaya vesile olamaz. Peşin olarak suçlandım. 15 aydır örgüt üyeliğinden tutukluyum. 15 ay da bitmek üzere. Hiçbir örgütle alakam yoktur. Olaya karışan şahıslarla hiçbir irtibatım yok. Olayı işlediğime dair hiçbir sübut delil yok. Halen terör örgütleri tarafından tehdit ediliyorum. Yargılama sonunda suçsuz olduğum ortaya çıkacaktır. Tahliyemi talep ederim.”

 

Duruşma perşembe gününe ertelendi. 

 

cinayet dava Dink cinayeti


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ