İRAN ASKERLERİNİ MEHMETÇİĞİMİZ KURTARDI

Terör örgütü PKK, Türkiye sınırında 4 İranlı askerle 3 mühendise silahlı saldırı düzenledi.

10 Aralık 2017 Pazar 12:49

İran’ın Türkiye sınırına yakın Makü kenti kırsalında çalışma yapan mühendis ve askerlerden oluşan 7 kişilik gruba, PKK’lı teröristlerce silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 2 mühendisle 2 asker yakalandı. İranlılar, güvenlik güçlerinin karakollarının bölgeye uzak olması sebebiyle yaralıların hastaneye kaldırılması için sınırda nöbet tutan Türk askerinden yardım istedi.

KALBİ 2 KEZ DURDU

Mehmetçik’in yardımına koştuğu yaralılar Ağrı Doğubayazıt’taki Gökay Hudut Taburu’na götürüldü. İlk müdahaleleri taburda görevli doktor ve askerlerce yapılan yaralılar, daha sonra helikopterlerle Kars ve Iğdır’daki hastanelere kaldırıldı. Iğdır’daki Aralık Devlet Hastanesi’ne getirilen ve duran kalbi 2 kez çalıştırılan Astsubay Başçavuş Tovhid Melikzade, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

TÜRKLERE MİNNETTARIZ

Kars Valisi Rahmi Doğan, Iğdır Valisi Enver Ünlü, 14'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Turan İnan ve İranlı üst düzey komutanlar hastanelere gelerek yaralıların durumları hakkında bilgi aldı. Yaralılarla birlikte Iğdır'a gelen İranlı mühendis Seyit İsafur, “Biz bölgede çalışıyorduk. Üzerimize ateş açtılar. 4 kişi yaralandı. Türk askerlerinden yardım istedik. Ellerinden gelen her şeyi yaptılar, minnettarız. Askerlerimizden biri yaşamını yitirdi. Çok üzgünüz” dedi.

TERÖRİSTLERİ YAKALAYACAĞIZ

Hastanede yaralıları ziyaret eden Iğdır Valisi Ünlü ise saldırının PKK terör örgütünün işi olduğunu kaydetti. Ünlü, “Yaralılar ameliyat edildi ve sağlık durumları iyi. Teröristlerin yakalanması için çalışmalarımızı başlattık. İran İslam Cumhuriyeti'ne başsağlığı dileklerimi iletiyorum” dedi.

Askeri törenle uğurlandı

PKK’nın saldırısında hayatını kaybeden Astsubay Başçavuş Tovhid Melikzade'nin cenazesi Iğdır Devlet Hastanesi morgundan alınarak 5'inci Hudut Alay Komutanlığı'na götürüldü. Burada düzenlenen askeri törene Iğdır Valisi Enver Ünlü, komutanlar ve İran'dan gelen askeri yetkililer ile İran İslam Cumhuriyeti Erzurum Başkonsolosu Hossein Ghasemi katıldı. Cenaze töreninden sonra Tovhid Melikzade'nin cenazesi İranlı yetkililere teslim edilerek Gürbulak Sınır Kapısı'ndan İran’a götürüldü.GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ