Reina Katliamı davası bugün başlıyor...

IŞİD’in gerçekleştirdiği Reina Katliamı davası bugün Silivri Cezaevi’nde bulunan duruşma salonunda başlıyor.

11 Aralık 2017 Pazartesi 10:25

İstanbul Ortaköy’deki Reina isimli eğlence mekânına yılbaşı gecesi düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği IŞİD’in gerçekleştirdiği katliama ilişkin Abdulkadir Masharipov ile saldırıda rol aldığı belirtilen IŞİD üyesi 56 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün başlıyor.

 

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından güvenlik gerekçesiyle, Silivri Cezaevi yerleşkesinde bulunan salonda yapılacak olan duruşmalar Cuma gününe kadar sürecek. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılığı tarafından hazırlanan 90 sayfalık iddianamede 51’i tutuklu 57 şüpheli yer aldı. İddianamede saldırıda 39 kişinin öldüğü 79 kişinin ise yaralandığı kaydedilirken, aralarında Reina işletmecisi Mehmet Koçarslan’ın da bulunduğu 121 kişi ve bir işletme “mağdur müşteki” olarak yer alıyor.

 

40 kez ağırlaştırılmış müebbet isteniyor


İddianamede, saldırgan Abdulkadir Masharipov hakkında, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme”, “39 kişiyi nitelikli şekilde kasten öldürme”, “79 kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs etme”, “Silahlı terör örgütüne üye olma”, “Sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermileri satın alma ve bulundurulma” suçlarından 40 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile bin 555 yıldan 2 bin 397 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep ediliyor.

 GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ