Rusya'dan ABD'ye 'Suriye'den git' mesajı...

ABD/PYD'nin Suriye’yi işgal etme bahanesi olan IŞİD, Suriye’den tamamen temizlenirken yapılan açıklamaların arkasında ABD’ye ‘artık evine dön’ mesajı yer aldı.

13 Aralık 2017 Çarşamba 10:01

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün Türkiye’ye gelmeden hemen önce Suriye’ye beklenmedik bir ziyaret yaptı. Suriye’nin Lazkiye kentindeki Hmeymim hava üssüne inen Putin, Rus hava güçlerinin konuşlandığı bu üsse yaptığı ilk ziyaretinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la bir araya geldi. Putin, Rus üssündeki açıklamasında “Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı’na Rus güçlerinin, daimi konuşlanma noktalarına geri çekilmeye başlanması emrini veriyorum” dedi.

Putin’in sahadaki Rus birliklerine çekilme talimatının gerekçesini, “IŞİD’in sahada bitirilmesi” olarak açıkladı. Rus askerlerin evlerine zaferle döneceğini söyleyen Putin, IŞİD’i kastederek, “Rusya ve Suriye ordularının uluslararası terörizmin en güçlü gruplarından birini sadece 2 yıl gibi kısa bir sürede yok ettiğini” kaydetti.

Putin, Rus güçlerinin önemli ölçüde geri çekilmesine karar vermesine rağmen, Rusya’nın Suriye’de, biri Hmeymim biri de Tartus’ta olmak üzere 2 daimi konuşlanma noktası olacağını, Suriye’den tamamen geri çekilmenin sözkonusu olmadığını vurguladı.

ESAD İLE GÖRÜŞME

Putin, Esad’la yaptıkları görüşmede, İran ve Türkiye ile birlikte, Suriye’ye ‘barışçıl hayatın’ geri dönmesini ve siyasal sürecin başlamasını sağlamayı umduğunu kaydetti. Putin, Suriye’deki çeşitli etnik grupların, Rusya’nın girişimi ile bir araya gelip yeni anayasa üzerinde çalışacağı kongrenin toplanmasını umduğunu kaydedip bunu Mısır ve Türkiye liderleriyle de görüşeceğini belirtti. Esad ise Hmeymim’deki görüşmede, terörle mücadelede verdiği destek nedeniyle tüm Suriye halkı adına Rusya’ya yeniden teşekkür ettiğini söyledi.

SOÇİ ZİRVESİ’NDEN BERİ YENİ DÖNEM

22 Kasım’da Rusya’nın Soçi kentinde yapılan Rusya, Türkiye, İran Cumhurbaşkanları Zirvesi’nden bu yana Suriye gündemli gelişmeler hızlandı. Zirve’de üç ülkenin Suriye’deki terör gruplarına karşı yürütecekleri işbirliği konusunda yol haritası üzerinde konuşuldu. Zirve’nin öncekilerden farkı, Suriye’de teröre karşı savaşın esas olarak sona erdiğinin ve bundan sonraki işin siyasi geçiş süreci olduğunun ilan edilmesi oldu. Putin, bu Zirve’den bir gün önce Soçi’de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir araya gelmişti.

Zirve’den bir gün önceki Genelkurmay Başkanları toplantısında da sahadaki IŞİD ve El Nusra kalıntılarına karşı yapılacak işbirliği ve çatışmasızlık bölgeleri hakkında önemli kararlar alındı.

Zirve’nin an vurgusu ile, Putin’in son Suriye ziyareti ve “IŞİD bitti”açıklaması arasında dikkat çeken paralellik, bu açıklamanın Rusya, Suriye, İran ve Türkiye arasında bir eşgüdüm çerçevesinde gündeme geldiğini ortaya koyuyor.

IRAK’TAN DA AYNI AÇIKLAMA

Buna Irak’ı da eklemek gerekiyor. Çünkü Irak Başbakanı Haydar İbadi, önceki gün yaptığı açıklamada, tüm ülke topraklarının terör örgütü IŞİD’den kurtarıldığını belirterek, örgüte karşı zafer elde edildiğini ilan etti. İbadi, devlet televizyonu aracılığıyla yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Irak toprakları DEAŞ’tan tamamen kurtarıldı. Gasbedilen tüm köy ve kasabalar geri alındı. Zafer rüyamız gerçek oldu ve IŞİD’e karşı zafer elde ettik. Ülkenin en uzak sınır noktasına kadar her yerine Irak bayrağını astık. Elinizle gerçekleşen bu zaferden dolayı sizi kutluyorum.

“Allah’ın lütfu, halkımızın birliği, yaralılarımız ve şehitlerimizin çabasıyla zaferi kazandık” diyen İbadi, Irak halkına hitaben, “Birliğinizi muhafaza edin, yeni bir aydınlık geleceğe başlayın” ifadelerini kullandı.

IŞİD’e karşı elde edilen başarının bölünme eşiğinde olan Irak’ın birliğini koruduğunu vurgulayan İbadi, IŞİD’e karşı mücadelede kendilerine destek veren Şiilerin dini mercii Ali es-Sistani, ordu, polis, Haşdi Şabi ve yerel güçlere de teşekkür etti.

Türk Dışişleri’nden yapılan yazılı açıklamayla, Haydar İbadi’nin açıklaması üzerine Irak halkına kutlama mesajı verilmesi de ayrıca dikkat çekti.

ABD’NİN IŞİD BAHANESİ ORTADAN KALKTI

Daha önemlisi, “IŞİD’in bittiğinin” ilan edilmesinin ABD açısından anlamı. ABD’nin hem Irak’ta hem de Suriye’de asker konuşlandırma ve askeri operasyonlarının gerekçesi IŞİD. IŞİD’in bölge güçlerince bitirilmesi, ABD’nin Irak’ta ve Suriye’de bulunma bahanesini ortadan kaldırıyor.

IŞİD’in Haziran 2014’te Musul’u işgal etmesinin ardından ABD askerleri Irak’a yeniden konuşlandırılmıştı. İlk partide 500 civarında oduğu açıklanan Irak’taki ABD askerlerinin sayısı resmi açıklamaya göre 5 bin, ancak gerçekte 10 bini aştı.

ABD’nin Suriye’ye resmi olarak asker göndermesi ise Kasım 2015’te oldu. Aslında 2012 yılından itibaren PKK’nın sözde kantonlarının kuruluşu ABD’ye bağlı gayrı-nizami askeri ve operasyonel istihbarat elemanlarınca yönetilmişti. 2014’teki Ayn-el Arab’da IŞİD ile savaştan sonra PKK ile ABD işbirliği resmileşti. Pentagon’un resmi açıklamasına göre Suriye’de de 2 bin civarında Amerikan askeri var. Ancak bölge ülkelerinin istihbaratına göre 5 bini aşkın Amerikan askeri Suriye’de bulunuyor.

ABD Suriye IŞİD Esad


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ