ÇİN'İN TEPKİSİNİ ÇEKECEK HAMLE!..

Kuzey Kore'nin nükleer ve füze programına karşı ABD'nin geliştirdiği Aegis füze savunma sistemini satın alma planını onayladı..

19 Aralık 2017 Salı 13:53

Kyodo ajansının haberine göre, hükümetin onay verdiği plan çerçevesinde Japonya'ya, ülke topraklarının tamamını koruyacak ve 2023 yılında işletilebilecek iki Aegis Ashore sistemi konuşlandırılacak.
Savunma Bakanlığı yetkilileri, her bir sistemin en az 888 milyon dolara mal olabileceğini belirtiyor.

 

Japon kabinesinden yapılan açıklamada, "Kuzey Kore'nin nükleer ve füze programı, Japonya'nın ulusal güvenliğine daha büyük ve muhtemel bir tehdit haline geldi. Japonya'yı mütemadiyen ve sürdürülebilir biçimde korumak için balistik füze savunma kabiliyetimizi etkili şekilde geliştirmemiz gerekiyor." ifadesi kullanıldı.

 

JAPONYA İKİ ADIMLI FÜZE SAVUNMA SİSTEMİNE SAHİP

 

Japonya halihazırda Patriot bataryaları ve Aegis donanımlı destroyerleri kapsayan iki adımlı füze savunma sistemine sahip.

 

Aegis Ashore'un, savaş gemileri, radar, bilgisayar ve füzeler için geliştirilen Aegis muharip sisteminin kara üslü versiyonu olduğu ifade ediliyor.

"DÜŞÜK MALİYETİ NEDENİYLE TERCİH EDİLDİ"

Japonya Savunma Bakanlığının yine ABD'ye ait Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemini (THAAD) incelediği ancak düşük maliyeti ve diğer faktörler nedeniyle Aegis Ashore'u tercih ettiği belirtildi.

 

Bazı kaynaklar, Aegis Ashore sistemlerinin konuşlandırılması için aday bölgelerin Akita ve Yamaguçi illeri olduğunu kaydetti.

 

ÇİN PROTESTO ETMİŞTİ

 

ABD'nin Güney Kore'ye THAAD'ı konuşlandırması, bunu güvenlik tehdidi olarak gören Çin'in protestosuna neden olmuştu. Pekin yönetimi, füze savunma sisteminin bölgede güvenlik endişelerini artıracağını ve casusluk faaliyetleri için kullanılabileceğini savunuyor.

 

Kara üslü Aegis sistemleri daha önce Romanya ve Polonya'ya kurulmuştu. Japonya, bu sisteme ev sahipliği yapacak üçüncü ülke olacak.

.EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ