Silahsız askerlerimizi linç etmişler

Bugün yayınlanan 16 Temmuz sabah saat 06.00’ya ait yeni görüntüler darbe girişimi sabahı Boğaz köprüsünde silahsız askerlere ne olduğunu tüm çıplaklığıyla gözler önüne serdi.

15 Ocak 2018 Pazartesi 11:31

15 Temmuz darbe girişiminin sabahında Boğaz köprüsü'ndeki mobesa kameralarına ait askelerin linç ediliğini kanıtlayan görüntüler ilk defa ARTI TV’de Erk Acarer'in sunduğu 'Haber Peşinde' programında yayınlandı. 9 numaralı mobesanın kayıtları askelerin linç edilmedikleri iddialarının gerçeği yansıtmadığını gösteriyor. Hükümete yakın medya organlarında daha önce çıkan haberlerde askerlerin 'linç edilmediği' iddia edilmişti.

ARTI TV’nin bugün yayınladığı 16 Temmuz sabahı saat 06.00’ya ait görüntüler, darbe sabahında Boğaz köprüsünde silahsız askerlere ne olduğunu tüm çıplaklığı ile gözler önüne seriyor.

İlk kez yayınlanan görüntülerde Boğaz köprüsü gişelerine yakın bir noktada 3 askeri tankın olduğu görülüyor. 9 nolu mobesa kamerasına ait olduğu belirtilen görüntülerde sabah saat 06.20’de askerlerin bir tankın etrafında toplandıkları ve daha sonra silahlarını bırakarak geri çekildikleri görülüyor. Görüntülerde daha sonra sayıları 200’den fazla olan kalabalık bir grubun askerler doğru koştuğu anlar var. 


'POLİS: BU SİLAH KİMİN?'

Silahsız askerlerin ve bıraktıkları silahların etrafı kısa süre içinde öfkeli kalabalık tarafından çevrilirken, arbedede silahlara ne olduğu anlaşılamıyor. Daha sonra kovalamacanın devam ettiği görülüyor. O sırada polise ait olduğu anlaşılan bir sesin 'bu silah kimin?' dediği duyuluyor. Arbedenin yaşandığı noktaya yakın bir yerde bulunan tomadan bu sırada tazikli su ve biber gazı atılıyor. Ancak, bu müdahaleye rağmen kalabalığın direnç göstererek dağılmaması dikkat çekiyor. 

'4:30 DAKİKA'DA LİNÇ'

Arbede sırasında askerler bir süre kalabalığın arasında görünmüyor. Görüntülerde yaklaşık 4:30 dakika sonrasında yerde bir askerin hareketsiz yattığı ve sonrasında ise sürüklendiği görülüyor. Öte yandan askerlerin kamuflaj kıyafetlerinin köprüden aşağıya fırlatıldığı görülüyor. Tam o esnada başka bir askerin daha yerde kıpırtısızı yattığı görülüyor. İlerleyen dakikalardaki görüntülerde ise elleri bağlı bir şekilde yerde sürüklenen askerlere kalabalığın kamalar, kemerler, tekme ve tokatlar ile saldırdığı anlar var. Sesli olan görüntülerde kime ait olduğu anlaşılmayan bir sesin '4 tanesini öldürdük' dediği duyuluyor. Görüntülerde olayın 20 dakikadan fazla sürdüğü anlaşılıyor.

Ellerinde daha uzun mobesa kamera kayıtları olduğunu belirten köprüde linç edilen askeri öğrenci Murat Tekin’in ablası Mehtap Tekin ARTI TV’nin ‘Haber Peşinde’ programında yaptığı açıklamalarda yerde yatan askerlerden birinin kardeşi olduğunu belirtiyor.

'YAKINDAN BAKINCA KARDEŞİM OLDUĞU GÖRÜLÜYOR'

Medyanın linç olmadığı iddialarının bu görüntüler ile yalanlandığına dikkat çeken Tekin, 2 yıl boyunca yaşadıklarını ise şöyle anlatıyor; “Bu görüntüleri ilk kez Artı-TV yayınlama cesaretinde bulundu. Çok teşekkür ederim. Yerde yatan askerlerden biri kardeşim diğeri de Rağıp Enes Kaplan isimli Hava Harp Okulu askeri öğrencisi. Elimde daha uzun kayıtlar var farklı açılardan incelediğim görüntülerde her şey net olarak görülüyor. Görüntüleri yakınlaştırdığımda kardeşimin yüzünü görüyorum."

Polisin olaya müdahale edemediğini belirten Tekin, yakından incelediğinde bir polisin toma aracına giderek su sıkılması talimatını verdiğini ancak bunun linçten sonra olduğunu belirtti. Tekin, “Görüntülerde 7 polis var ancak grup 200’den fazla. Tedirginliklerini anlıyorum ama neden tazikli su en başta sıkılmıyor" dedi. 

Murat'ın ablası isimli twitter hesabına sürekli saldırı yapıldığını tehdit ve hakaretlere ugradığını belirten Tekin, programda ‘Özel Halk Harekâtı Affetmez’ diye biten bir twitt'de kendisie yapılan tehditleri de kamuoyu ile paylaşttı. Elindeki görüntülerde duyulan seslerden öldürülen asker sayının 8 olduğunu belirten Tekin, “Elimizde imzalı mühürlü Adli Tıp Kurumun verdiği otopsi raporları var. Ancak mahkeme bunların doğru olmadığını iddia ediyor.  Savcılık ve mahkeme dosyamıza bakmıyor. Avukatımız 'hainin avukatı' denilerek darp ediliyor. Askerlerin silahlarına ait balistik raporları da temiz, yani askerler iddia edildiği gibi halka ateş açmamış. Zaten bu askerler öğrenci ve kendilerine verilen emir yüzünden oradalar” değerlendirmesinde bulundu.

2 yıldır neler yaşadıklarını halkın kendisinden öğrenmesi için hem yaşadıklarını hem uğradıkları saldırı ve hakaretleri hem de kardeşinin hayatını anlatan kitabının baskı aşamasında olduğunu belirten Tekin,"Yaşananlar vahşet. Bunlar benim gördüklerim ve bildiklerim. İçerde ne olduğunu ne dramlar yaşandığını ise bilmiyoruz. Arbede de gözü çıkarılan asker, mahkemelerde de saldırı yapılıyor. İçeride kim bilir neler yaşanıyordur. Mağdur askerlerin sesi duyulmalı. Olaya şahit olan askerler travma yaşadılar. Orada bir katliam yapıldı masum askerlere ama emir bir komutandan gelmişti "dedi.


İşte o skandal görüntüler:
 

 EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ