İşte Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Gelişen teknoloji, hayatımızın her alanına nüfuz etmekle birlikte silah endüstrisini de baştan başa yeniliyor. İşte Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan yerli teknoloji ürünü olan silahlar:

22 Ocak 2018 Pazartesi 10:14

ATAK HELİKOPTERİ

 

 Türkiye'nin yerli üretimi taarruz ve taktik keşif helikopteri 'Atak' için ilk adım 1995 yılında atılmıştı.

 İtalyan AgustaWestland, TUSAŞ ve ASELSAN ortaklığında geliştirilen ATAK T-129 helikopteri ilk uçuşunu İtalya'da AgustaWestland tesislerinde 28 Eylül 2009 tarihinde gerçekleştirdi. 

 

SOM FÜZESİ

    TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve üretimini ROKETSAN'ın yaptığı yerli Cruise füzesi Som'un menzili 180 kilometrenin üstünde. 

 

KORAL MOBİL ELEKTRONİK HARP SİSTEMİ

   

ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilen, hedef ülke radarların karıştırılıp aldatılmasını ve iş yapamaz hale getirilmesini sağlayan KORAL Mobil Elektronik Harp Sistemi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na 2016 yılında teslim edildi. 

 

TUSAŞ ANKA

    Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen İnsansız Hava Aracı ANKA, ilk silahlı operasyonunu geçtiğimiz yılın Temmuz ayında gerçekleştirmişti. 

 

CİRİT FÜZESİ

    Cirit, Türkiye'nin roket ve füze sistemleri üreticisi ROKETSAN tarafından geliştirildi.Hafif zırhlı/zırhsız sabit ve hareketli hedeflere karşı yüksek hassasiyete sahip, sınıfının en uzun menzilli füzesi Cirit, ATAK helikopterlerince de kullanılmaya başlandı. 

 

ZIPKIN

    Türkiye'nin ilk yerli Kaideye Monteli Stinger'i (KMS) olan Zıpkın, ASELSAN tarafından üretildi. Zıpkın, TSK envanterindeki yerini 20 Ekim    2004'te almıştı. 

   

KAYI SINIR GÜVENLİK SİSTEMİ

    Modern elektronik algılayıcı cihazların yer aldığı "Kayı Sınır Güvenlik Sistemi, Hatay sınırında hizmet veriyor. Türk yapımı cihazların yer aldığı elektronik sistem sayesinde sınıra yaklaşan İHA, araç veya insanlar tespit edilip, komuta merkezi uyarılıyor. Sınırda kaydedilen tüm görüntüler tek merkezde toplanılıyor ve kameralar, tehdit oluşturan nesneye otomatik odaklanıyor. Radar karıştırıcı cihazların da bulunduğu sistem, her türlü tehditte komuta merkezindeki güvenlik güçlerine bilgi aktarıyor. 

 

FIRTINA OBÜSÜ

    Atış kontrol sisteminde ASELSAN imzalı özel bir yazılımın kullanıldığı Fırtına, 25 kilometre menzilli yaptığı atışlarda, yakın aralıklarla attığı mermilerle hedefi 3 farklı noktadan vurabilme özelliğine sahip. 

 

UMTAS FÜZESİ

    Lazer güdümlü füze L-UMTAS'ın atış testleri ve milli imkanlarla üretilen Atak helikopterine entegrasyon çalışmaları geçtiğimiz yıl başarıyla sonuçlandırıldı. UMTAS'lar, Atak helikopterlerinde kullanılabiliniyor. 

 

TCG HEYBELİADA (F511)

    Pendik'teki Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı İstanbul Tersanesi'nde 2005 yılında ilk kaynağı vurulan TCG Heybeliada, 27 Eylül 2008 tarihinde suya indirildi. EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ