ÇİN ASKERİ STRATEJİSİNİ DEĞİŞTİRİYOR MU?..

Çin gerçekten Afganistan'ın kuzey eyaletinde bir askeri üs inşa ediyor mu?

23 Ocak 2018 Salı 13:14

Pekin, askeri açıdan sınırlarının ötesine geçmekten kaçındı. Bununla birlikte, bazı son raporlarda olduğu gibi, bu durum yakında değişebilir. Ferghana Haberleri  , Çin'in Afganistan'ın kuzey eyaletinde bir askeri üs kuracağını ve haber ajansına göre, Afganistan Savunma Bakanlığı'nın Çinli bir uzman heyetin üssün yerini ve diğer teknik özelliklerini tartışmasını beklediğini bildirdi. Bu raporlar doğruysa, Çin hem Badakhshan'daki yeni askeri üssü, ölümcül ve ölümcül olmayan silah ve ekipman da dahil olmak üzere tüm maddi ve teknik masrafları karşılayacak şekilde finanse edecek.

 

Fergana News 'muhatap, Afganistan Savunma Bakanlığı Genel Dawlat Waziri, Savunma Tarık Şah Bahrami Afgan Bakan başkanlığındaki üst düzey bir heyet tanıştığında üs kurmaya anlaşma Pekin, Aralık 2017 yılında ulaşıldı tavsiye Merkez Askeri Komisyon Başkan Yardımcısı Xu Qiliang ile birlikte. Her iki taraf da   , Afganistan'da barışın yeniden yapılandırılması ve uzlaşma süreçlerinin ilerletilmesi ve Çin ile Afganistan arasındaki devlet ve askeri ilişkilerin ilerletilmesi için iyi bir ivme kazanmak için istekliliklerini yeniden dile getirdi. Bu toplantı, Pekin'in Pakistan Dışişleri Bakanı Khawaja Asif ve Afganistan Dışişleri Bakanı Salahuddin Rabbani ile ilk üçte bir bakanlar toplantısına ev sahipliği yaptıktan birkaç gün sonra gerçekleşti.

 

Yakın tarihli raporların gerçek olup olmamasına bakılmaksızın, böyle söylemlerin varlığı, Pekin'in Afganistan'ın istikrarı konusundaki ilgisini kazanmış olduğunu ve bölgede bir arabulucu rolü üstlenmeyi düşündüğünü ortaya koyuyor. Bunun şaşırtıcı olmadığı, çünkü Çin'in, Afganistan'ın Xinjiang'ın Çin dinlenme bölgesinin istikrarsızlaştırılması için radikal unsurlar teşvik etmediğinden emin olmak için Sürekli Özgürlük Operasyonu öncesinde Taliban'ı kurmaya başladığı varsayıldı. Aralık 2000'de Pakistan'ın Çin Büyükelçisi  Lu Shulin, Taliban'ın yüksek komutanıyla bile bir araya geldi ve Taliban liderliğini lütfetmek için Uygur ayrılıkçılarını eğiten Afgan merkezli kampları kapatmak için Kandahar'daki manevi lider Molla Ömer'le görüştü. Bazı tartışmalı raporlar, Çin'in Taliban'la barış istemesine işaret etti. 9/11 'den sadece birkaç gün önce  Çin, Taliban ile Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması imzaladı ve cumhuriyete çok fazla ekonomik yardım ve yatırım sözü verdi. Tabii ki Afganistan'da ABD liderliğindeki savaşla Pekin, Afganistan'dan uzaklaşmak zorunda kaldı.

 

Bu yazının tadını çıkarıyor musunuz? Tam erişime abone olmak için burayı tıklayın. Ayda sadece 5 dolar.
Yine de, Afganistan Çin gündeminde önemli bir kalıntı olarak kaldı. 1990'ların başında, Sincan ya da resmi olarak Sincan Uygur Özerk Bölgesi, Uygurlar arasında ulusal uyarı dalgalanmaları yaşarken, Uygurlar ve Han Çinlileri arasında şiddet dalgalanmasına yol açan ve Pekin tarafından bastırılmıştı. Bundan sonra, yaklaşık 10 milyon Uygurluğa ev sahipliği yapan bölge, İslamcı militanlar tarafından gerçekleştirilen bir dizi acımasız saldırıya tanık oldu. Pekin ekonomik programlar ve sert güvenlik politikaları yoluyla aşırılık yanlısılığının hafifletilmesi için girişimde bulunmasına rağmen, bölge şiddetli aşırılık yanlısı grupların tehditleriyle yüzleşmeye devam etti.

 

Bu bağlamda, Pekin'in Afganistan'daki yenilenmiş ilgisinin ardındaki mantığı daha belirgin hale geliyor. As  China Daily  bildirdi, “terörist hücreler” şiddet içeren saldırıların sayısı Çin'de düşmüştür ama teşebbüs şiddet seviyesi özellikle Sincan'da, yüksek kalmıştır ve yurtdışı terörist gruplar artık daha güçlü bir etkiye sahip çünkü bu tehditler, “daha ciddi hale gelebilir Çin'de ve yerli ve yabancı terörist gruplar arasındaki bağlantı daha da derinleşti "dedi. Kısa süre önce, Şubat 2017 sonlarında, cihatçılardaki terör örgütü  İslam Devleti, bir etnik Uygur savaşçısının Irak'ta eğitim gördüğünü iddia eden bir video yayınladı  . Temmuz 2014'te İslam Devleti lideri  Ebû Bekr El-Bağdadi bile özgürlüğünü kınamaya söz verdi. Çin'in Bağdat'ın bağımsızlık çağrısı yapan devletler listesine tepeden bakmasıyla bastı.

 

Bu tür çağrıların Çin'de popüler destek alması muhtemel değildir. Çin'in kültürel yapısı, bir toplumsal gruptan diğerine ayaklanma için yapılan radikal çağrılara karşı duyarsız hale getiriyor. Aksine, birçok Çinli El-Bağdadi'nin mesajını, hükümetinin İslam Devletinden kurtulmakla kalmayıp Xinjiang'daki ayrılıkçı ayaklanmayı çökertmek için meşru bir gerekçeyle algıladığını da belirtti. Ancak Çin hükümeti için bu gibi çağrılar daha karmaşık bir tablo sunuyor.

 

Pekin'de yaşanan korku, Afganistan ve daha büyük Orta Asya'nın Sincan'daki istikrarsızlığı doğurmak için verimli bir zemin olarak radikal İslamcılar tarafından kullanılabileceği ve bu korkular Orta Asya'da Müslüman radikalleşmenin artan söylemleri ile güçlendiği yönünde. 30 Ağustos 2016'da, bir intihar bombacısı, Kırgızistan'daki Bişkek'teki Çin Büyükelçiliği kapılarında kendisini öldürdü ve üç kişi yaralandı. Bu patlama, Çin için hoş olmayan bir sürpriz gibi geldi, zira Çin'deki misyonlara yurtdışında yapılan saldırılar pratik olarak var olmayan bir olgu. Uygur ayrılıkçı grupları saldırıdan hemen suçlanıyor ve 10 ay sonra bir bölge Bishkek mahkemesi, saldırıyı Al-Nusra Cephesine bağlayan biraz karmaşık bir betimlenmiş öyküde bu bombayla bağlantılı olarak üç kişiyi suçlu buluyor;

 

Yurtdışındaki Çin elçiliğine yapılan saldırının Çin için "yeni bir normal" olduğu tartışmalı olmaya devam ederken, daha az sorgulanabilir olan şey, Pekin'in yayılan tehditlere daha proaktif bir şekilde hitap etmek ve bir askeri üs kurmak için istekli olmasıdır Badakhshan'da yeni Çin güvenlik destanının başlangıcı gibi ortaya çıkabilir.

 

Kemel Toktomushev, Orta Asya Üniversitesi'nde Araştırma Görevlisi olarak görev yapıyor. Bu yazı ilk  olarak Çin-Amerika Birleşik Devletleri Değişim Vakfı'nın  (CUSEF) girişimi olan  China-US Focus'da yayınlandı. Bu yazıda dile getirilen görüşler yazarın elindedir ve Çin-ABD Odak Görüşlerini yansıtmamaktadır.

ÇİN


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ