Suriye ordusu ve Hizbullah Türk ordusuna saldırdı

Suriye rejim güçleri ile TSK Suriye'nin Tel Eys bölgesinde karşı karşıya geldi. Bölgeden çatışma haberleri geliyor.

30 Ocak 2018 Salı 07:12
Afrin operasyonun 10. günü itibari ile ağır darbe alan teröristlere destek, Suriye rejimi ve Esad'dan geldi. Soçi görüşmeleri öncesinde Halep ve İdlib'in içinde bulunduğu ateşkes bölgesine herhangi bir saldırı olmamasını isteyen Türkiye, O bölgeye olacak bir saldırının çok büyük göçe neden olacağını belirtti. Bunun üzerine bölgeye önlem amaçlı hareket eden TSK'ya Hizbullah'ında içinde bulunduğu rejim güçleri  Tel Eys bölgesinde saldırı başlattı. Anında karşılık veren Türk Ordusu. Yolunu güneye çevirdi. Saldırıya karşılık vermek amaçlı bölgeye gelen F-16'lara Rus uçaklarının engelleme yapması ile gerilim iyice tırmandı.

Esad ve Rejim güçleri çıkardıkları çatışma ile teröristlerin ve ABD'nin ekmeğine yağ sürdü. Çıkan çatışmayı fırsat bilen teröristler, DHKP-C'li Miraç Ural'ın liderlik ettiği gruplarla güneye giden Türk ordusuna saldırdığı gelen bilgiler arasında.


OLAY NASIL GELKİŞTİ?
 

TSK'ya ait yaklaşık 100 araçlık bir konvoyun İdlib üzerinden Halep'in güneyindeki El Eys kasabasına konuşlandığı bildirildi. Dün akşam saatlerinde BBC muhabiri Riam Dalati, Twitter hesabından, "İçinde 15 tankın bulunduğu yaklaşık 100 araçlık TSK konvoyu, HTŞ eskortluğunda, Sarmada kasabasını geçerek, El Eis kasabasına ilerliyor"paylaşımını yaptı.

TSK'nın konuşlandığı öne sürülen El Eis bölgesi, yaklaşık 2 yıl önce şiddetli çatışmaların ardından Nusra ve diğer cihatçı grupların eline geçmişti.

Bunun yanı sıra BBC muhabiri, "TSK konvoyu Atarib yakınlarında Suriye ordusunun saldırısına uğradı. Türk topçuları El Hader'deki Suriye ordusu mevzilerini vurdu. Türk jetleri sıcak bölgeden öteye geçti, Türk ordusu Kanatir'e çekildi" paylaşımında bulundu.

Arap Al Ann Televizyonu'ndan Jenan Moussa, TSK konvoyu El Eys'e varamadığını Kefr Halep'te durduğunu yazdı. Twitter'dan iddialarını sıralayan Moussa, "Nedeni ise Rusya ve Suriye'nin TSK'yı bombalaması" derken TSK konvoyunun ışıklarını söndürüp beklediğini ileri sürdü.

 


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ