ABD VE TÜRK ASKERİ KARŞI KARŞIYA GELİR Mİ?..

Pentagon Sözcüsü Adrian Galloway, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı operasyonuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

31 Ocak 2018 Çarşamba 13:14

Türkiye'nin Afrin’den sonra Münbiç’e harekât yapacağını açıklamasının ardından Pentagon Sözcüsü Binbaşı Adrian Galloway’e, “Türk ve Amerikan güçleri Münbiç’te karşı karşıya gelebilir mi?” sorusu yöneltildi.

"MÜTTEFİKİMİZİN YANINDAYIZ"

Habertürk gazetesinde yer alan habere göre Binbaşı Galloway’ın bu soruya yanıtı, “Türkiye’yle her seviyedeki soruna çözüm için çaba gösteriyoruz. Bunu yaparken de Türkiye’nin güvenlik kaygılarını göz önüne alıyoruz ve IŞİD’a yapılan baskının azalmamasını sağlamaya çalışıyoruz. Bu sorun ancak karşılıklı işbirliğiyle çözülebilir. NATO müttefikimizin yanındayız, Türk yetkililerle çözüm müzakerelerimizi sürdüreceğiz” şeklinde oldu.

Sözcü Galloway, “Afrin operasyonunu şu ana kadar nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna ise "Kuzeybatı Suriye’deki durum nedeniyle endişeliyiz. Tüm tarafları IŞİD’ı yenmeye odaklanmaya ve masum sivilleri korumaya çağırıyoruz. Ayrıca PKK’nın müttefikimiz Türkiye’ye herhangi bir saldırısını da kabul etmeyeceğimizi belirtmek isterim” yanıtını verdi.

"AFRİN'DEKİ GRUPLARLA İŞBİRLİĞİ YAPMADIK"

ABD’nin desteklediği iki grubun, Özgür Suriye Ordusu ve PKK’nın Suriye uzantısı YPG’nin Afrin’de karşı karşıya gelmesine ilişkinse Galloway’ın değerlendirmesi, “Afrin’deki silahlı gruplar DEAŞ’la mücadelede işbirliği yaptığımız gruplardan değil. Bu konuda onlara silah, eğitim ya da danışman desteği vermedik. Fakat Afrin’de artan şiddet sivillerin yerinden olması ve ölümleri artırma riski taşıyor” biçiminde oldu.

Sözcü Galloway “ABD’nin Türkiye sınırında çoğu YPG’lilerden oluşan 30 bin kişilik sınır gücü kurma kararı Türkiye’den sert tepki çekti, bu adımda ısrarcı mısınız?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“ABD işbirliği yaptığı gruplarla kapasitesini geliştiriyor, bunun nedeni daha önce IŞİD'tan temizlenen alanları korumak. IŞİD’la mücadele evrildikçe, örgütün Suriye ve Irak’ta yeniden ortaya çıkmasına mani olmak için yeni yollar aramamız doğal. Bu güç tamamen iç istikrar amacı taşıyor. Amaç kaçan IŞİD’lıların Suriye dışına çıkmasına engel olmak”EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ