ALTAY TANKINA BÜYÜK ÖZELLİK GELİYOR!..

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Altay tankından üretilecek farklı kara sistemleri üzerindeki çalışmasına bir yenisini ekledi.

31 Ocak 2018 Çarşamba 14:47

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Altay tankından üretilecek farklı kara sistemleri üzerindeki çalışmasına bir yenisini ekledi. Geçtiğimiz günlerde, aynı gövde üzerinden Mayın Temizleme Aracı için bir Bilgi İstek Dökümanı (BİD) yayınlayan Müsteşarlık, ikinci adımı bugün attı. 'Tank Kurtarıcı Projesi' ile Altay tankından kule sistemi çıkarılacak; yerine başta vinç olmak üzere çeşitli kurtarma ekipmanları gövdeye eklenecek.

Müsteşarlık, buna ilişkin yayınladığı Bilgi İstek Dökümanı'nda (BİD), Kara Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına binaen "her türlü hava ve arazi şartlarında yüksek hareket kabiliyeti ile desteklediği birliğin muharebe müessiriyetine kuvvet çarpanı olarak destek sağlayacak; etkin zırh koruması, düşük siluet ve diğer olanakları ile yüksek beka kabiliyetine sahip olacak, tanımlanmış yetki içerisinde, üst kademelere kadar muharebe alanı bilgilerini iletebilecek sayısal ve emniyetli Komuta Kontrol ve Bilgi Sistemlerine sahip olacak; Altay Tankı Gövdesi üzerinde gerekli modifikasyonlar yapılarak üzerine Kurtarma Teçhizatı adapte edilecek; müşterek harekâtta, karşılıklı çalışabilirlik ve Altay Tankı ile birlikte lojistik desteklenebilirliğe olanak sağlayacak şekilde, Türkiye tarafından kabul edilmiş NATO standartlarına uygun yeteneklere sahip olacak paletli bir sistemin kazandırılması" ifadesine yer verdi. EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ