MİT'TE YAŞANAN GİZEM NE?..

JÖNTÜRK’e bilgi veren bir kaynak, yalan makinası testinin, teşkilattaki politikleşmeyi de ortaya çıkardığını belirterek şunları söyledi:

06 Şubat 2018 Salı 12:43

MİT’te personele yalan makinası testi yapılıyor. Aralarında üst düzey görevlilerin de bulunduğu çok sayıda kişi, testi geçemiyor. Tabii bunlar arasında FETÖ’cü olduklarından kuşkulanılan MİT personeli de var. Fakat, her nedense bunlar hakkında hiçbir işlem yapılmıyor. İşte JÖNTÜRK farkıyla detaylar:


yalanmakinesiMİT,  3 yıldır, “yalan makinesi testini” etkili şekilde kullanıyor. 17 Nisan 2014’te Meclis’te kabul edilen yasayla kullanılmaya başlanan yalan makinesiyle 2500 civarında istihbarat uzman adayı ile birlikte çalışanlar da testten geçirildi. Adaylardan 740’ı testi geçemedi.[yalanmakinesi]Teşkilatın kadrolu elemanlarına da Müsteşar Hakan Fidan’ın isteğiyle yalan makinası testi uygulandı. Fakat, alınan sonuçlar, teşkilatta bomba etkisi yarattı. Çünkü, aralarında bazı üst düzey görevlilerin ve de FETÖ’cü olduklarından kuşkulanılan personelin de bulunduğu çok sayıda kişi yalan makinası testinden geçemedi.


Edindiğimiz bilgilere göre, testi geçemeyenlerden Hakan Fidan’a yakın olanların test sonuçları sümen altı edildi (ki aralarında bir tane üst düzey görevli de bulunuyor). Testi geçemeyen diğerleri ikinci kez yalan makinasına bağlandı, ancak bunların çoğu yine başaralı olamayınca haklarında soruşturma açıldı.

JÖNTÜRK’e bilgi veren bir kaynak, yalan makinası testinin, teşkilattaki politikleşmeyi de ortaya çıkardığını belirterek şunları söyledi:


mithakanfidan1a


MİT, KHK ile Cumhurbaşkanı’na bağlandı. MİT Müsteşarının başkanlığını yürüttüğü Milli İstihbarat Koordinasyon Kuruluna, Cumhurbaşkanı başkanlık edecek. MİT’in şu an içinde bulunduğu durum, istihbaratçı-politikacı ilişkilerinde yeni bir ivmeye işaret ediyor. Buna göre bazı istihbaratçılar, politik karar mekanizmasıyla fazla içli dışlı olup etki yapmaya çalışacaklar.

Böyle giderse ortada ne istihbaratın koordinasyonu kalır ne de etkinliği. Şu an MİT, politikleşme çukuruna itilmiş durumda

NOT: Bu konuya ilişkin olarak CIA’nın efsane poligraf (yalan makinası) uzmanı Alan B. Trabue’nin “A life of Lies and Spies” kitabını bulursanız mutlaka okuyun. 

 

KAYNAK: Haberayyildiz.comEN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ