PENTAGONUN B PLANI NE?..

AP'ye konuşan Irak Başbakanı Haydar Abadi'ye yakın üst düzey bir yetkilinin açıklamaları ise anlaşmanın kapsamını anlamamıza yardımcı oldu.

06 Şubat 2018 Salı 13:54

5 Şubat'ta Associated Press (AP) haber ajansına konuşan üst düzey Iraklı ve ABD'li yetkililer, ülkedeki Amerikan askerlerinin Irak'la yapılan anlaşma uyarınca kademeli olarak çekileceğini duyurdular.

 

AP'ye konuşan Irak Başbakanı Haydar Abadi'ye yakın üst düzey bir yetkilinin açıklamaları ise anlaşmanın kapsamını anlamamıza yardımcı oldu. Iraklı yetkili, ülkedeki Amerikan üslerinde konuşlu 9000 ABD askerlerinin yüzde 60'ının çekileceğini, geriye kalanların ise Irak ordusundaki askerleri eğitmek üzere ülkede kalacağını kamuoyuna duyurdu (1).

 

Her ne kadar birliklerin Afganistan'a sevk edileceği üzerine çeşitli spekülasyonlar yapılsa da, Türk ve Rus ordularının fiilen angaje olduğu; ABD'nin küresel çıkarları için de kritik öneme haiz olan Suriye sahası da kuvvetli bir seçenek olarak öne çıkıyor.

 

PLAN B

 

Eylül 2017'de gerçekleştirilen 6.tur Astana görüşmelerinde ABD heyetine başkanlık eden, ABD Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İşlerinden Sorumlu Müsteşar Vekili David M. Satterfield, 11 Ocak'ta, ABD Senatosunda yaptığı konuşmada, Cenevre'de devam eden görüşmelerde 'anlaşmaya varılmaması halinde', ABD'nin Suriye için 'alternatif bir plan'ı olduğunu dile getirdi.

 

Jeopolitik meselelere ışık tutan 'The Professors' Blog' isimli haber ve analiz platformunun kurucusu Prof. Marcello Ferrada de Noli'ye göre de Pentagon, 'Suriye'de rejim değişikliği'ni öngören 'A Planı' başarısızlığa uğrayınca, Fırat'ın doğusunda, Irak'ın kuzeyi ile komşu olan, PKK/PYD işgali altındaki petrol bölgelerini tam güvenceye almayı öngören alternatif 'B Planı'nı devreye soktu.

 

Suriye ve Irak'taki ABD destekli PKK/PYD ve KYB/KDP bölgelerinin birleşik görünümü

 

BARIŞ GÖRÜŞMELERİNİN SABOTE EDİLMESİ

 

Noli'ye göre, ABD'nin 'B Planı' çerçevesinde ortaya koyulacak jeopolitik projeler halihazırda inşa aşamasında olan iki temel dayanağa sahip:

 

Bunlardan ilki, tüm barış görüşmelerinin her ne şekilde olursa olsun sabote edilmesi. Cenevre'deki barış görüşmelerinin başarısızlığa uğratılması ve Soçi'deki Ulusal Diyalog Kongresinin boykot edilmesi bu kapsama giriyor.

 EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ