ABD, o bölgede kurmaya ordu çalışıyor...

Rusya’nın Şam Büyükelçisi, ABD’nin Suriye’de alternatif bir yönetim kurma çabasıyla ülkeyi bölmeyi ve askeri varlığını sağlamlaştırmayı amaçladığını söyledi.

10 Şubat 2018 Cumartesi 20:33

Rus basınına konuşan Kinşak “ABD’nin Suriye’de koalisyonun ‘militanlardan kurtardığı’ bölgelerde ‘alternatif bir Suriye’ kurma projesi akıllarda soru işareti yaratıyor. Biz bunu ülkeyi bölme amacı ve ABD’nin Suriye’deki gayrimeşru varlığını sağlamlaştırma çabası olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Kinşak açıklamalarına “ABD, El Nusra (yeni adıyla Fetih el Şam), Demokratik Birlik Partisi’nden (PYD) Kürtler ve Suriye’nin doğusunda besledikleri Arap silahlı gruplar üzerinden bahis oynuyor. Bunlardan ‘yeni Suriye ordusu’ kurmaya çalışıyor. Bu ordunun saflarına eski IŞİD, El Nursa ve diğer örgütlerden teröristler de alınıyor” sözleriyle devam etti.

 

'EL NUSRA, DOĞU GUTA'DA DURUMU İSTİKRARSIZ HALE GETİRDİ'

 

Kinşak “El Nusra ciddi bir güç ve büyük tehlike arz ediyor. Zira Doğu Guta’daki yasadışı silahlı örgütlerin büyük kısmı ve ‘ılımlı muhalifler’ El Nusra liderlerine sorgusuz sualsiz itaat ediyor. Gerilimi azaltma bölgesinin kurulması bölgede şiddetin azaltmasına yardımcı oldu. Ancak ılımlı görülen Ahrar uş-Şam, Feylak el Rahman ve El Nusra teröristleri kasım ayında Doğu Guta’daki durumun yeniden istikrarsızlaşmasına neden oldu” dedi.

 

Suriye’nin doğusundaki hidrokarbon bakımından zengin bölgeler dahil, ülkenin büyük bölümünün teröristlerden kurtarıldığını belirten Kinşak “Ülkedeki durum son zamanlarda çarpıcı biçimde değişti. IŞİD ve diğer cihatçıların kalıntıları kısa bir zamanda temizlendi. Gerilimi azaltma bölgeleri kuruldu, militanların ateşkes ihlallerine rağmen bunlar çok etkili oldu. Ekonomik yaşam gözle görülür biçimde canlandı. Göçmenler evlerine dönüyor. Suriyelilerin moralleri de çok değişti, artık ülkelerine barış geleceğinden umutlular” dedi.EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ