Ukrayna'da olaylar durulmuyor

Ukrayna’da gece saatlerinde ilan edilen ateşkese rağmen çatışmalar bitmiyor. Son belirlemeler ölü sayısının 50’ye çıktığı yönünde.

21 Şubat 2014 Cuma 10:00

Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını ilan ettiği 1991’den bu yana böylesi şiddetli günler yaşamayan Ukrayna’da sular durulmuyor. Geçtiğimiz Kasım ayında Devlet Başkanı Yanukoviç’in AB’ye girişi sağlayacak anlaşmayı imzalamak yerine Rusya ile ilişkilerini güçlendiren tutum sergilemesi üzerine başlayan olaylar, hafta başından itibaren en kanlı günlerini yaşıyor.

 

DIŞİŞLERİ BAKANLARI YANUKOVİÇ’LE GÖRÜŞÜYOR

Dün gece saatlerinde, tarafların ilan ettiği ateşkesin üzerinden birkaç saat geçtikten sonra çatışmaların tekrar başladığı Ukrayna’da, son belirlemelere göre ölü sayısı 50’yi buldu. Yaşanan vahim gelişmeler üzerine AB, NATO, BM ve ABD’den tepkiler yağarken Fransa, Almanya ve Polonya Dışişleri Bakanları bugün Yanukoviç ile durumu değerlendirmek üzere toplandı. Bir yanda, Ukrayna’da yaşananları “darbe” olarak değerlendiren Rus yetkililer, diğer yanda yaptırım uygulayacağını söyleyen AB yetkilileri varken Ukraynalılar, Bağımsızlık Meydanı’ndan ayrılmıyor ve çatışmalar devam ediyor.

 

“KİMSE GERİ ADIM ATMIYOR”

Ukrayna’da yaşananlar konusunda görüşlerini aldığımız Prof. İlter Turan, Ukrayna’da yapılan toplantının Suriye’de yaşanan Esad’sız geçiş önerilerine benzer bir durum olduğunu kaydetti. Sorunun Devlet Başkanı Yanukoviç sebebiyle bu noktalarda olduğunu hatırlatan Turan, Yanukoviç’in sadece iktidardan çekilmesi istenen bir devlet başkanı olmadığını, temsil ettiği AB karşıtı tavra itirazların var olduğunu belirtti.

“Şu an görünen Ukrayna’nın kaderinde iki temel tercih var ve bu tercihler giderek kristalleşiyor” diyen Prof. Turan, ülkedeki taraflardan her birinin diğerinin geri adım atmasını beklediğini fakat henüz kimsenin o adımı atmadığını ifade etti.

“BİR İKİ TOPLANTIYLA ÇÖZÜLECEK HAFİFLİKTE BİR MESELE DEĞİL”

Öte yandan konuştuğumuz bir diğer isim gazeteci Vedat Yenerer, Ukrayna’da neler olabileceğinin kestirilmesinin gün geçtikçe güçleştiğini belirterek, Avrupa’nın ortasında hiç alışık olmadığımız görüntülerin yaşandığını ifade etti. “50’ye yakın insanın öldüğü, tankların yakıldığı olayların bir iki toplantıyla halledilmesi mümkün değil” derken Ukrayna konusunda önümüzü görebilmek için aylarca değil ama üç beş gün beklenmesi gerektiğini kaydetti.

 

“ADETA BİR AJAN LABORATUVARI”

Olayları bir gazeteci olarak herkes gibi dışarıdan takip ettiğini söyleyen Yenerer, rejim değişikliği dahil her türlü olasılığın konuşulduğu bir durumun yaşandığını belirtti. Ukrayna’nın Rusya ile Avrupa toprakları arasında sıkışmış bir ülke olduğunu hatırlatan Yenerer, “Brezilya istihbaratının bile cirit attığı, adeta bir ‘ajan laboratuvarı’ olan Ukrayna’da kimse kimseye üstünlük sağlayamıyor henüz. Sosyal, ekonomik, askeri dengeler alt-üst olmuş durumda.” şeklinde konuştu.

“BUGÜN YAŞANANLAR SONUÇ”

Ukrayna’nın, toprak olarak çok büyük bir ülke olduğunu kaydeden Vedat Yenerer, Rusya gibi bir ‘süper gücün’ Ukrayna üzerinde sahip olduğu imtiyazlardan kolay kolay vazgeçmeyeceğini hatırlattı. Öte yandan bugün yaşananların bir başlangıç değil bir sürecin sonucu olduğunu da görmek gerektiğini belirten Yenerer, “Halk patlama noktasına gelmiş. İnsanlar AB standartlarında, insan haklarına ve özgürlüklerine daha çok değer verilen koşullarda yaşamak istiyor” şeklinde ifadeler kullandı.

Hem AB’nin hem de Rusya’nın bir ucundan tuttuğu ülke olan Ukrayna’yı nasıl bir dönemin beklediği tahmininin kolay olmadığını söyleyen Yenerer, bu konuda ‘şu an yapılacak tahminlerin yanlış olduğunu düşündüğünü’ kaydetti.

 

Kaynak:Özlem UYGUN / AjansHaberEN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ