2 ANKA DAHA TESLİM EDİLDİ...

TSK Muhabere Sistemi üzerinden kontrol edilen ANKA-S, görüş hattı ötesinde, gece ve gündüz görüntü çekip istihbarat toplayabiliyor

18 Mart 2018 Pazar 11:55

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ( TSK) Suriye topraklarında gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’na büyük güç katan insansız hava araçlarına (İHA) yenileri ekleniyor. TAI’nin ürettiği ANKA-S tipi 2 İHA daha Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi ve operasyonel hale getirildi. Milli uydular TSK Muhabere Sistemi (TAFICS) üzerinden kontrol edilen ANKA-S, görüş hattı ötesinde, gece ve gündüz görüntü çekip istihbarat toplayabiliyor. Silah donanımı yüklenmesi halinde taarruz amaçlı olarak da kullanılabilecek şekilde tasarlandı. Hava Kuvvetleri, toplam 10 adet ANKA-S siparişi vermişti.

 

Gazete Habertürk'ten Murat Gürgen'in haberine göre teslimat öncesinde ANKA-S için Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeline teknik ve uçuş eğitimi verildi. 2 adet ANKA-S, ocak ayı sonunda Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi ve Afrin operasyonunda kullanılmaya başlandı. 14 Mart’ta yapılan ikinci parti kabul testlerinin ardından, 2 adet ANKA-S, 1 yer kontrol istasyonu, 1 mobil uydu yer terminali ve 3 ileri kontrol üssü daha teslim edildi.

 

ANKA-S'İN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

 

AZAMİ HIZ: 217 km/sa


AZAMİ İRTİFA: 9 bin metre


HAVADA KALIŞ SÜRESİ: 24 saatEN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ