Krize neden olan S-400 ile Patriot arasındaki müthiş fark!

Amerika’da “derin kaygı ve endişe” yaratan S400’ler neden önemli? Patriotlardan farkı ne?

28 Mart 2018 Çarşamba 08:35

Türkiye neden S400’ü tercih etti? Ankara NATO’yu tehlike olarak mı görüyor? Ulusal Kanal bu soruları Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş’a sordu. İşte yanıtlar…’

Türkiye, Amerika’dan gelen tepkilere rağmen S400 füze sistemleri konusunda Rusya ile le sıkıştı. Nato ülkeleri anlaşmaya tepkili. Peki, Ankara Rus S400’ler için neden bu kadar ısrar etti? S400’leri patriotlardan ayıran özellikler neler?

S-400 NATO İÇİN TEHLİKE Mİ?

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş Ulusal Kanal’ın sorularını yanıtladı. İlk soru “S-400’ler NATO için tehlike mi?”

Karataş, “S-400’ler bir savunma sistemi olup, saldırı silahı değildir. Türkiye’nin halihazırda eksik olan yüksek irtifa hava ve füze savunma sisteminde önemli bir boşluğu dolduracaktır. Yani NATO’ya karşı değil, Anavatanımızı tehdit edecek olan düşmanlara karşı kullanılacaktır. Bu şu anlamı taşımaktadır; Türkiye’ye karşı havadan gelebilecek ister NATO üyesinden olsun, ister olmasın kimden gelirse gelsin tehditlere karşı kullanılacak bir sistemdir” dedi.

ANKARA NEDEN ISRARCI?

Karataş’a göre, hem Suriye’nin kuzeyindeki faaliyetler, hem PKK terör örgütünün eylemleri hem de 15 Temmuz darbe girişimi NATO’nun Türkiye’ye düşmanca tutumunu gösteriyor. Karataş, “ABD ve Batı PKK ve FETÖ ile mücadelede Türkiye’ye karşı iki yüzlü bir politika uygulamakta ve terör örgütlerini desteklemektedir.

ABD, yüksek teknoloji ürünü silahları hatta son yıllarda daha düşük kapasiteli silahları bile satmaktan vazgeçmesi üzerine Türkiye farklı kaynaklara ve işbirliği yapacağı ülkeler yönelmiştir. Türkiye elbette PKK/PYD’ye kara gücüm diyen, 21 Mart 1999’dan beri FETÖ elebaşına ev sahipliği yapan, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olan bir ülkeye karşı bazı yaptırımlar uygulayacaktır. Bunlardan birisi de siyasi karar gerektiren Rusya’dan S-400 alımı bir örnek olarak gösterilebilir” ifadelerini kullandı.

S-400 Hava Savunma Füze Sistemi teknolojik olarak hem Amerikan yapımı Patriot PAC-3’den, hem de Türkiye’nin gündemine giren diğer hava savunma füze sistemlerinden daha gelişmiş düzeyde. S-400, radar ve füze menzili açısından Patriot PAC-3’ün yaklaşık 6 katı fazla menzile sahip. Sistemin mobil olması, Türkiye’nin tehdit değerlendirmesine göre füzenin istenilen yere konuşlandırabilmesine olanak sağlıyor.

S-400’lerin NATO sistemleri ile uyumlu olup olmadığı sorusu ayrıca önem taşıyor. Karataş’a göre bu teknik olarak mümkün ancak politik olarak asla NATO sistemine entegre edilmez.EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ