AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ TEMELİ ATILIYOR...

Akkuyu Nükleer Santrali'nin temel atma törenine katılıyor.

03 Nisan 2018 Salı 16:07

Türkiye'nin ilk nükleer santralinin temeli atılıyor.

 

Akkuyu Nükleer Santrali'nin temelini Beştepe'de düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin birlikte atacak.

 

Putin ve beraberindeki heyeti Ankara'ya getiren uçak, saat 15.12'de Esenboğa Havalimanı'na indi. Daha sonra Beştepe'ye geçen Putin burada resmi törenle karşılandı.

 

Putin ve Erdoğan, video konferans yoluyla temel atma törenine katılıyor. 

 

Mersin'deki Akkuyu NGS 4 bin 800 megavatlık tam kapasitesiyle devreye girdiğinde, yaklaşık 35 milyar kilovatsaat elektrik üretimiyle İstanbul'un enerji ihtiyacını tek başına karşılayabilecek.

 

Yaklaşık 20 milyar dolarlık maliyetiyle ülkede tek kalemde yapılan en büyük yatırım olacak Akkuyu NGS'nin üretimi, Türkiye'nin elektrik talebinin yüzde 10'unu karşılayacak.

 

3 BİN 500 KİŞİYE İŞ İMKANI

 

Ayrıca bölgedeki istihdamı artıracak Akkuyu NGS inşaatında, en yoğun döneminde yaklaşık 10 bin kişi çalışırken, işletme aşamasında ise yaklaşık 3 bin 500 kişiye iş imkanı sağlanacak.

 

İLK ÜNİTE 2023'TE AÇILIYOR

 

İlk ünitesinin 2023 yılında elektrik üretimine başlaması planlan Akkuyu NGS'nin diğer ünitelerinin de birer yıl arayla devreye alınması hedefleniyor.

 

Öte yandan, Akkuyu NGS'de çalışmak üzere Rusya'da eğitim alan 248 öğrenciden, 6,5 yıllık eğitim sonunda mezun olan 35'inin bu aydan itibaren projede görev alması bekleniyor.

 

Hükümetler arası Akkuyu NGS anlaşması Türkiye ile Rusya arasında 2010 yılında imzalanmıştı.GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ