İsrail askerleri gösteri kurşun yağdırdı...

Cuma namazını sınırda kılan Filistinlilerin gösterisinde İsrail askerleri kurşun yağdırdı.

13 Nisan 2018 Cuma 15:44

İsrail-Gazze sınırında bugün yine tansiyon zirveye çıktı. Cuma namazını sınırda kılan Filistinliler, namaz sonrası yeni bir 'Büyük Dönüş Yürüyüşü' gösterisi düzenledi.

Sınırda binlerce Filistin bayrağı açan ve İsrail bayraklarını ateşe veren göstericilerle, İsrail askerleri karşı karşıya geldi.

18-04/13/resimid_9383102.jpg

Uluslararası haber ajansı Reuters, İsrail askerlerinin açtığı ateşte göstericilerden altısının yaralandığını buldirdi. Hastaneye taşınan Filistinlilerden birinin durumu ağır.

Reuters ve Amerikan Associated Press (AP) haber ajansları, sınırı kaplayan simsiyah dumanları gösteren fotoğraflar servis etti. 

18-04/13/resimid_9383141.jpg

Gazze-İsrail sınırında 30 Mart'ta başlayan dev gösterilerde bugüne kadar 33 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail'in 30 Mart 1976'da Celile bölgesinde yaşayan İsrail vatandaşı Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koymuştu. Filistinlilerin 'Toprak Günü' adını verdiği bu olay, günümüzde direnişin simgesi olarak görülüyor.

18-04/13/resimid_9383224.jpg

ŞEHİT SAYISI 33'E YÜKSELDİ

Öte yandan İsrail askerlerinin Gazze sınırında barışçıl gösteri düzenleyenlerin üzerine ateş açması sonucu yaralanan Filistinli genç de şehit düştü. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı yazılı açıklamada, bugün Gazze'nin doğu sınırında İsrail askerlerinin kurşunuyla yaralanan 28 yaşındaki Abdullah Muhammed eş-Şehri'nin, kaldırıldığı Han Yunus'taki hastanede kurtarılamayarak şehit düştüğünü belirtti.

18-04/13/resimid_9383233.jpg

Şehri'nin hayatını kaybetmesiyle 30 Mart'tan bu yana devam eden gösterilerde İsrail askerleri tarafından şehit edilen Filistinlilerin sayısı 33'e yükseldi.

İsrail'in sınırdaki barışçıl gösterilere orantısız güçle müdahalesinde 3 binden fazla Filistinli de yaralandı. 

BÜYÜK DÖNÜŞ YÜRÜYÜŞÜ

Filistinliler, Toprak Günü'nün 42'nci yılı kapsamında 30 Mart Cuma gününden bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında barışçıl eylemler düzenliyor.

18-04/13/resimid_9383242.jpg

İsrail askerleri ise "sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006'dan beri Gazze'ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını" talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor.

Filistinliler "Büyük Dönüş Yürüyüşü" adı altında başlattıkları barışçıl gösterilerine mayıs ayı ortasına kadar devam etmeyi planlıyor. 

TOPRAK GÜNÜ NEDİR?

İsrail, 30 Mart 1976'da ülkenin kuzeyindeki Celile bölgesinde yaşayan İsrail vatandaşı Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koydu. Bunun üzerine Filistin halkı, bu gaspı protesto etmek için genel greve gitti ve gösteriler düzenledi. İsrail polisi gösterilere katılan Filistinlilere ateş açarak 6 kişiyi şehit etti, çok sayıda kişiyi yaraladı. 

"Toprak Günü" olarak anılan bu olay, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmanın kaynağı olan toprak konusunda Filistinlilerin gösterdiği direnişin simgesi olarak görülüyor.EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ