Türkiye bilgilendirildi, İncirlik kullanılmadı...

Hükümet Sözcüsü Bozdağ, Suriye operasyonuyla ilgili, "Türkiye bilgilendirildi, İncirlik kullanılmadı.

14 Nisan 2018 Cumartesi 13:48

Suriye konusunda Türkiye’nin tutumu,nettir. Suriye’de Türkiye; Esed rejimine, kimyasal veya konvansiyonel silah kullanımına, iç çatışmalara, insanların öldürülmesine, isnsanların yerinden yurdundan edilmesine, DEAŞ,PKK,KCK,PYD/YPG dahil bütün terör örgütlerine,karşıdır.

Türkiye’ye göre Suriye’de;

Esed rejimi ile DEAŞ,PKK,KCK,PYD ve YPG dahil tüm terör örgütlerine destek, kimyasal silahla öldürme gibi konvansiyonel silahlarla da öldürme, can ve mal emniyetinin yokluğu, zorunlu göç, ülkeler arası nüfuz,güç ve çıkar yarışı da yanlıştır.

Türkiye,Duma’ya rejimin kimyasal saldırısını her düzeyde şiddetle kanadı ve çok net bir tutum ortaya koydu.

Sayın Cumhurbaşkanımız R.Tayyip Erdoğan,Sayın Trump ve Sayın Putin ile görüşmeler yaptı. 

Türkiye,bir nevi ABD ile Rusya arasında çözüm için arabuluculuk yaptı.

Rejimin kimyasal silah kullanımının cezalandırılması,olması gerekendir.

Ancak rejimi cezalandırmak için;sadece kimyasal silah kullanımını yeter sebeb görüp,konvansiyonel silah kullanımını yeter sebeb görmemek büyük bir yanlıştır.Zira her iki silahla ölen/öldürülen de insandır

Kullanılan silah ne olursa olsun ölen/öldürülen insandır.

Konvansiyonel silahla öldürürsen müeyyide yok;ama kimyasal silahla öldürürsen müeyyide var ve uygulanır,demek, ilkel bir anlayışla insanların öldürülmesine izin vermektir.Bu korkunç yaklaşım,asla kabul edilemez.

Ancak Suriye rejiminin kimyasal saldırıları sonrası Suriye’ye atılan füzelerin, Suriye’deki sorunların çözümüne katkısı olmadığı gibi sonuncusunun da katkısı olmayacağı açıktır.

Çözüm için bilek güreşlerine son vermek ve hesapsız bir siyasi çözüm şarttır.Aksi,yine kandır.

Suriye’de sorun,ihtilaf ve çatışmaların sona erdirilmesi ile siyasi çözüm,barış,huzur,istikrar ve güvenin kalıcı olarak sağlanması;ancak uluslararası toplumun birlikte,samimi ve kararlı hareketi ile mümkündür.
Türkiye,Suriye konusunda dün nerede duruyorsa bugün de aynı yerde durmaktadır.

Türkiye,Suriye’de siyasi çözüm,barış,güven,huzur ve istikrarın kalıcı şekilde tesisi için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üzerine düşeni yapmaya devam edecektir.

ABD BASINI: KULLANILIYOR
 
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın saldırı emri sonrasında Şam'dan patlama sesleri duyuldu. Öte yandan CNN International, Adana'daki İncirlik Üssü'nün de harekatta kullanıldığını ileri sürdü. Yapılan canlı yayında ekrana gelen görüntüde savaş uçaklarının kalktığı noktalar gösterilirken, İncirlik Üssü de bu noktalardan biri olarak açıklandı.EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ