PROTEİN TOZU SEÇİMİ - HANGİ PROTEİN TOZUNU KULLANMALIYIM?

Araştırma yapmanız halinde protein tozlarının birçok çeşidi olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bu durum kafanızın bir nebze karışmasına sebebiyet verebilir.

17 Nisan 2018 Salı 16:38

Düzenli olarak spor yapıyor ve vücut geliştirmeye ilgi duyuyorsanız kas gelişiminizin hızlanması için protein tozu kullanmayı düşünebilirsiniz. Fakat piyasada araştırma yapmanız halinde protein tozlarının birçok çeşidi olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bu durum kafanızın bir nebze karışmasına sebebiyet verebilir.

 

Kafanızın karışmasına sebep olmuş bu karışıklığı giderebilmek ve sizleri doğru toza yönlendirmek adına oluşturduğumuz bu rehberimiz umarız ihtiyacınızı karşılamaya yetecektir. Farklı amaçlara hizmet eden bu protein türleri, antrenmanlarınızdan daha iyi bir sonuç ve verim alabilmek için oldukça önemli. Verimi maksimum seviyede alabilmek adına doğru protein tozunu seçmeniz ve ne zaman kullanmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

 

 

  1. WheyKonsantresi Nedir?

Bir Supplement mağazasına giriş yaptığınız takdirde en fazla karşınıza çıkacak protein türü muhtemelen Whey Proteinler olacaktır. Diğer protein tozlarıyla karşılaştırıldığında daha uygun fiyatı sebebiyle yeni başlayanlar ve diyet programlarında daha fazla protein almayı isteyenler için uygun bir tercihtir.

Whey Proteinler antrenmanlarınızın öncesi ve sonrasında kullanılmaktadır. Bazı durumlarda öğün aralarınızda atıştırmalık niyetine kullanım durumu da olabilmektedir. Antrenmanlarınız öncesinde alacağınız Whey, kas yıkımının azaltılmasını sağlarken, sonrasında almış olduğunuz ölçek ise kas oluşumu ve gelişimini desteklemektedir.

 

 

  1. Casein (Kazein) Protein Nedir?

Eğer yavaş sindirilmesini ve etkisinin saatlerce sürmesini istediğiniz bir proteine ihtiyaç duyuyorsanız kazein sizin ihtiyacınız olan protein türüdür. Yatmadan önce alacağınız kazein protein sizi tüm gece boyunca besleyecek ve vücudunuzun anabolik durumda olmasını sağlayacaktır. Uyku sırasında protein sentezi devam edecektir.

Kazein suda çözünmeyen bir protein türü olduğu için uzun bir süre jel halinde midenizde kalacaktır. Tamamen sindirilebilmesi ve çözünmesi ortalama 5-8 saat aralığında olacaktır. Bu nedenle kazein yavaş işleyen bir protein türüdür.

 

 

  1. Isolate Protein Nedir?

Whey proteinlerin izole versiyonları en hızlı şekilde sindirimi gerçekleştirilen proteinler arasındadır. Konsantre versiyonuna göre daha pahalıdır. Düşük karbonhidrat alarak ya da hiç karbonhidrat almadan diyet yapan kişiler için en ideal protein türüdür. İçerisinde neredeyse hiç karbonhidrata yer yoktur. Ayrıca şeker oranı da neredeyse sıfırdır.

Antrenman öncesi ve sonrasında kullanım için oldukça uygundur. Hızlı bir şekilde kana karışmasından dolayı kasların ihtiyacı olan protein ihtiyacı hızlıca karşılanabilmektedir.

 

 

  1. Beef Protein Nedir?

Et proteini olarak da bilinen bu protein türü, kaliteli bir kırmızı etin sağlayabileceği kadar ihtiyacınız olan protein ihtiyacını karşılayabilecektir. Bu protein türüne bazı kişiler şüpheli yaklaşıyor olsa da gerçek tam olarak budur. Beef Proteinler, hidrolizasyon süreci içerisinde amino asit değerlerine kadar ayrıştırılarak gerçekleşir. Bu durum daha rahat bir sindirim aşamasının gerçekleşmesini sağlar. Et proteinleri %95 veya daha yüksek oranlarda konsantre edilerek sunulan saf protein içermektedir.

Kırmızı etin protein ihtiyaçlarını karşılayacak en mükemmel kaynaklardan birisi olduğunu unutmamak gerekli. Beef proteinler yiyeceğiniz dana etleri ya da hamburgerlerde bulunan kolesterol değerlerini içermediği halde bir etin içerisinde yer alan protein değerlerine sahiptir. Ayrıca içerdikleri A, C, B6 ve B12 vitaminleri gibi birçok ihtiyacınızın karşılanmasını sağlayacaktır. Bu konuda sertifikalı bir diyet beslenme uzmanı olan Rick Hall yapmış olduğu açıklamada, etin içerisinde yalnızca proteinin olmadığına dokuz esansiyel amino asit ve biyolojik açıdan yüksek değerlere sahip olduğunu belirtiyor.

 

https://www.protein34.com/protein-tozlariEN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ