Çipras'ı Türk F-16'larını görünce paniğe kapıldı

Türkiye’yi tehdit edip ‘Kimseden korkmuyoruz' diyen Yunan Başbakanı Çipras, helikopterinin yakınlarında devriye uçuşu yapan Türk F-16’larını görünce büyük panik yaşadı.

19 Nisan 2018 Perşembe 08:29

TÜRK JETLERİNİ GÖRMESİ YETTİ 

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras önceki gün Antalya’nın Kaş ilçesinin karşısındaki Meis Adası’nı ziyaret ederek Türkiye’ye tehditler savurdu. Çipras Meis’teki tahrikinin ardından bir konferans için CH-47 Chinook tipi bir helikopterle Rodos Adası’na geçti. Helikopter havadayken bölgede devriye uçuşu yapan 2 Türk F-16 jetini gören Çipras büyük panik yaşadı.

UÇUŞ ROTASINI SORDU 

Yunan Kathimerini gazetesinin iddiasına göre, Yunanistan Genelkurmay Başkanı Evangelos Apostolakis'i de taşıyan helikopter bin 500 feet yükseklikte seyrederken 10 bin feet yükseklikte uçan jetler helikopter pilotundan uçuş bilgisi talep etti. Türk jetlerini görünce Çipras ve Apostolakis'i bilgilendiren helikopter pilotu Yunan Hava Kuvvetleri’ne çağrıda bulundu. Gazete, Yunan uçaklarının bölgeye yaklaşmasının ardından Türk F-16’larının geri çekildiğini öne sürdü.

HANİ KORKMUYORDUN? 

Başbakanı Çipras’ın Türk savaş uçaklarını görünce büyük korku yaşadığı ve Yunan jetlerinin bir an önce bölgeye gelmesi için Genelkurmay Başkanı’na emir verdiği öğrenildi. Yunan halkının güvenini yitirdiği için Türkiye’ye karşı sahte kahramanlıklarla puan toplamaya çalışan Çipras, Meis Adası’nda yaptığı konuşmada ‘Kimseden korkmuyoruz' demişti.   

Adalara seferler durduruldu

Yunanistan'da denizciler dün bir günlük greve gitti. Yunan Denizciler Federasyonu (PNO), yabancı bandıralı gemilerin iç hatlarda taşımacılık yapmasına izin verilmesini öngören yasa tasarısına tepki göstermek amacıyla grev kararı alındığını bildirdi. Grev nedeniyle ülke genelinde gemiler limanlarda demirli kaldı, anakarayla adalar arasındaki deniz bağlantısı kesildi. 

Çipras Türk jetlerini, CH-47 Chinook tipi askeri helikopterin penceresinden seyretti. 

Yunan ordusu dilenciliğe başladı

Yıllardır ekonomik krizle boğuşan Yunanistan’da ordunun durumu da içler acısı. Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos’un “Ulusal egemenliğimizi sorgulamaya cüret edenleri ezeceğiz. Ordumuz hazır” diyerek şov yapmasına rağmen uçaklarına koyacak yakıt bulamayan ordu, askerlerinin en temel ihtiyaçlarını bile güçlükle giderebiliyor. Emekli generaller ve turizmciler ordunun bir milyar euro'luk ihtiyacını karşılamak için yardım kampanyası başlattı. Yardım kampanyasını yürüten isimlerden biri olan Yunan Turizm İşletmeleri Birliği Onursal Başkanı Andreas Andreadis, ordunun her geçen gün daha da kötü bir duruma doğru gittiğini söyledi.EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ