UÇAK BİLETİ FİYAT KARŞILAŞTIRMA SİTELERİ NE KADAR DOĞRU?

Yolcular biletlerini online olarak internet üzerinden almaya daha meyillidirler. Bazı yolcular direkt olarak havayolu şirketinin web sitesine girerek bilet satın alırlar.

27 Nisan 2018 Cuma 13:06

İstanbul Trabzon uçak biletiarayanlar en ucuz bileti yakalayabilmek için hemen fiyat karşılaştırma sitelerine girerler. Peki uçak bileti karşılaştırma sitelerinde bulunan veriler ne kadar doğru? En ucuz uçak biletini bulmak için bu karşılaştırma sitelerine güvenebilir miyiz? Detaylar bu yazımızda…

Aynı uçuş için uçak bileti fiyat karşılaştırma sitelerine baktığınızda fiyatlar arasında farklılıklar görürsünüz. Fiyatlardaki büyük farklılıkların sebebi nedir? Ucuza bilet aldığınızı sanırken aslında kazıklanıyor musunuz? İstanbul’dan Trabzon’a, İzmir’e, Antalya’ya uçak bileti ararken farklı havayolu şirketleri arasında değil, farklı fiyat karşılaştırma sitelerinde değişik sonuçlar verilir. Bunların sebebini daha önce merak etmediyseniz şuan aklınızda soruların döndüğünü görebiliyoruz. İstanbul Trabzon uçak bileti fiyatlarını en ucuz alabileceğiniz yöntemi hemen anlatalım.

Yolcular biletlerini online olarak internet üzerinden almaya daha meyillidirler. Bazı yolcular direkt olarak havayolu şirketinin web sitesine girerek bilet satın alırlar. Havayolu şirketlerinin üyelerine sağladığı bir takım avantajlar sayesinde yolcular farklı sitelere uğramayı düşünmezler. Ama biletini daha ucuza getirmek isteyenler veya sürekli çalıştığı satış sitesi olanlar alternatif siteler arasında gezinirler. Örneğin İstanbul İzmir uçak bileti arayan bir yolcu hangi saatlerde ve hangi havayolunda fiyatların ne kadar olduğunu karşılaştırmak istiyorsa mutlaka satış sitelerine girecektir. Aynı havayolunun aynı uçuşu için farklı sitelerde değişik rakamlarla karşılaşırsınız. İşte burada dikkat etmelisiniz.

 

Ucuz Bilet Alırken Buna Dikkat

 

Uçak bileti karşılaştırma sitelerinde dikkat etmeniz gereken ilk ayrıntı ucuz biletin şartlarıdır. Kimi biletler o kadar ucuz olurlar ki iptal edilemezler. İptali ve para iadesi olmayan biletler, uçuşunuzda bir değişiklik yapmak istediğinizde yanarlar. Bu biletleri tekrar kullanamaz, iade edemez veya uçuş saatlerinizi değiştiremezsiniz.

Biletinizi aldığınızı düşünelim. Herhangi bir bilet karşılaştırma ve satın alma sitesinden en ucuz bileti kaptınız. Peki ya sonra? Aldığınız bilet için sormanız gereken detaylar varsa, örneğin; yanınızda evcil hayvanınızı da götürmek istediğinizde ve bunun için acenteyle görüşmek istediğinizde çağrı merkezinde telefonunuza yanıt veren birilerini bulamayabilirsiniz. Yurt dışında bir acente şubesine yönlendirilebilir ve Türkçe desteğin sunulmadığı bir hizmetle karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına bilmediğiniz siteden uçak bileti almamanızı tavsiye ederiz.

 

Son Dakika Uçak Bileti Daha Mı Ucuz?

 

Ülke dışına hatta kıta dışına yolculuk edecekseniz biletinizi bir sene önceden almak gibi bir ucuzculuğa kalkışabilirsiniz. Ancak o kadar erken tarihe bilet veren bir şirket bulmanız zor. Erken bilet almanın da, son dakika bilet almanın da bir zamanı ve şartları var. Uçuşa birkaç gün kala uçak bileti alma fikri size hem daha pahalıya hem de daha ucuza gelebilir. Peki bu nasıl olur?

Genellikle uçuşa birkaç gün kala bilet fiyatları iki hafta öncesine göre çok daha pahalı olur. Ancak uçuştan önce yolculardan bazıları biletlerini iptal etmek isteyebilirler. Herhangi bir iptal durumunda koltuğun boş kalmasını istemeyen havayolları bazı durumlarda bileti olduğundan daha ucuza sunabilir. Ölü sezonlarda her koltuğu değerlendirmek isteyen şirketler bulabildiği her yolcuyu uçurmak isteyeceğinden son dakikalarda ucuza bilet bulma şansınız var. Ancak bu işi şansa bırakmamak en iyisidir. Siz siz olun biletinizi son dakikaya bırakmayın.

 EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ