Türkiye ilk F-35’i 21 Haziran’da teslim alacak!..

Türkiye’nin de aralarında yer aldığı 10 ülkenin ‘F-35 Savaş Uçağı’ projesi, ABD Senatosu’na sunulan ve uçakların Türkiye’ye tesliminin engellenmesini içeren hukuk dışı tasarıya rağmen, planlandığı şekilde devam ediyor.

09 Mayıs 2018 Çarşamba 13:35

Türkiye’nin 30 uçaklık siparişi kapsamında ilk uçak, 21 Haziran’da teslim edilecek. ABD’li Loockheed Martin’in tesislerinde üretimi yapılan F-35 savaş uçağının birçok aksamı da Türk firmaları tarafından üretiliyor.

TEST AŞAMASI BİR YIL

Savunma Sanayi İcra Kurulu, Türkiye’nin de ortağı olduğu F-35 savaş uçaklarının alımı için 30 uçaklık sipariş kararı vermişti. Bu çerçevede üretimi tamamlanan ilk uçak 21 Haziran’da, Türkiye’den ABD’ye gidecek olan teknik ekibe teslim edilecek. Uçağın teblimatının ardından, bir yıl süreyle ABD’de test uçuşları yapılacak. Test çalışmalarında Türk ekibi de aktif görev alacak. Bur yıl sürmesi beklenen test aşamasının ardından ilk F-35 savaş uçağı, Türkiye’ye getirilerek TSK envanterine eklenecek.

100 uçaklık üretim

Üretim sürecinde Aselsan ve TAI gibi Türk savunma şirketleri de aktif görev alacak. Türkiye’nin 30 uçaklık ilk siparişinin tamamlanmasıyla, 70 uçaklık ikinci alımın devreye girmesi ve toplam 100 uçaklık üretimin gerçekleşmesi hedefleniyor. 

Türkiye Hava F-35


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ