İsrail ve İran füzelerle birbirine saldırdı!..

Günlerdir tırmanan gerilim fırtınaya dönüştü, Suriye topraklarından İsrail'e fırlatılan roketlerin ardından Tel Aviv yönetimi şiddetli bir misillemeyle karşılık verdi.

10 Mayıs 2018 Perşembe 13:09

 Rusya, İsrail'in 28 savaş uçağını havalandırdığını ve 70 füze ateşlediğini açıkladı. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İsrail saldırılarında en az 23 milisin öldüğünü duyurdu. Bu sabah Golan Tepeleri'nde çekilen fotoğraflar, yan yana dizilmiş İsrail tanklarını gösteriyor.

İsrail ordusu, Suriye topraklarında vurduğu hedeflerin yer aldığı bir harita yayınladı. İsrail'in vurduğu yerler arasında askeri üsler ve bir cephanelik de var. Resmi haber ajansı SANA, güneydeki Kuneytra'ya bağlı Baas şehrine topçu atışı yapıldığını bildirdi. İran milislerinin ateşlediği roketler, İsrail tarafında sirenlerin çalmasına yol açtı.

Çatışma haberleri, Trump'ın İran nükleer anlaşmasından ayrılmasından saatler sonra geldi. İran Devrim Muhafızları komutan yardımcısı, diplomasinin ülkesine yardım etmeyeceğini ve tek yolun direniş olduğunu söyledi.

ABD, İsrail'in yanında yer aldığını resmen açıkladı. Rusya ise, İran'la ilişkilerini daha da geliştireceğini duyurdu. Fransa taraflara gerilimin düşürülmesi için çağrı yaptı.

Ortadoğu'da korkulan oldu. ABD'nin İran'la nükleer anlaşmadan çekilmesinden bir gün sonra, İsrail ve İran güçleri füzelerle birbirine saldırdı. Gün içinde de gerilim düşmüş değil. İsrail'in işgal altında tuttuğu Golan Tepeleri'nde dakikalar önce çekilen fotoğraflarda, yan yana dizilmiş tanklar göze çarpıyor. Bölgedeki askeri hareketlilik dikkat çekiyor.

İlk saldırı haberi, gece yarısı 01.00 sularında İsrail'den geldi. İsrail ordusu, Suriye'deki İranlı milislerin 20 roket fırlattığını ilan etti.

Sosyal medyadan paylaşılan görüntülerde peş peşe roketlerin ateşlendiği görüldü, sirenlerin çaldığı duyuldu.

Tel Aviv yönetimine göre, saldırı emrini Devrim Muhafızları Ordusu'nun özel kuvvetleri Kudüs Gücü'nün komutanı Kasım Süleymani verdi.

Söz konusu saldırılara İsrail sabaha karşı yanıt verdi. İşgal altında tutulan Golan Tepeleri'nden çok sayıda Suriye tarafına fırlatıldı. Rusya, İsrail'in 28 savaş uçağını havalandırdığını ve 70 füze ateşlediğini açıkladı.

 

 

İsrail ordusu, Suriye topraklarında vurduğu noktaları gösteren bir harita yayınladı.

Vurulan yerler arasında İranlı milislerin bulunduğu askeri üsler öne çıkıyor. Bir cephanelik de isabet alan yerler arasında.

Resmi haber ajansı SANA, İsrail'in güneydeki Kuneytra'ya bağlı Baas şehrine topçu atışı yaptığını bildirdi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İsrail saldırılarında en az 23 milisin öldüğünü duyurdu.

BBC editörü savaşın adını koydu


Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, roketlerin hedefinde Suriye ordusunun askeri mevzileri ile Baas şehrindeki müttefik kuvvetlerin olduğunu aktarıyor.

BBC'nin Orta Doğu Editörü Jeremy Bowen gelişmeleri "Vekalet savaşı olduğunu söylemeyin. Bu artık, İsrail ile İran arasında doğrudan bir meseledir. Trump'ın İran nükleer anlaşmasından ayrılmasından beri böyle. Tırmanması gerçek bir risk" Twitter mesajıyla yorumladı ve yaşananların adını koydu.

 

İSRAİL SAVAŞ SURİYE ORDU ASKER


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ