İsrail askeri göstericilere ateş açtı…

ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınması ve Nakba'nın (Büyük Felaket) 70. yılı nedeniyle Gazze'de iki gün boyunca düzenlenmesi planlanan gösteriler kapsamında hazırlıklar devam ediyor.

14 Mayıs 2018 Pazartesi 15:59

İsrail'in haksız müdahalesine ve ABD'ye karşı meydanlara çıkan göstericilere İsrail askeri sert müdahale etti. İlk belirlemelere göre 37 Filistinli hayatını kaybederken yüzlerce göstericinin yaralandığı belirtildi.

 

Gazze’de ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması ve Nekbe’nin (Büyük Felaket) 70. yılını protesto için gerçekleştirilecek “milyonluk yürüyüşün” hazırlıkları, Dönüş ve Ablukayı Kırma Yürüyüşü faaliyetleri çerçevesinde devam ediyor.

 

Gösterilerin başlamasının ardından kısa bir süre geçse de İsrail askerinin sert müdahalesi dolayısıyla ilk belirlemelere göre en az 500 kişi yaralandı.

 

gazzee-reuterss

 

israle-reuters

 

Yaralananların arasında 2 de gazeteci olduğu ifade edildi. Haaretz, İsrail askerinin gerçek mermi kullanarak göstericilere ateş açtığını yazdı. Yapılan açıklamada İsrail’in orantısız müdahalesinde 28 Filistinli’nin hayatını kaybettiği açıklandı. 21 yaşındaki bir göstericinin hayatını kaybettiği belirtildi.

 

Foto: Reuters

 

israill-reuters

 

İsrail basınında yer alan haberlerde gösterilerin sadece Gazze sınırında olmayacağı ifade edildi. Arap asıllı İsrailli siyasetçi Yusuf Jabareen açıklamalarda bulundu. Jabareen, “Bugün barış ve adalet arayanlar için karanlık bir gün. Bütün uluslararası kamuoyunun gözünün önünde büyükelçiliği Kudüs’e taşımak bölgedeki barış şansına zarar verecektir” dedi. Siyasetçi, ABD’nin Kudüs’e taşıyacağı büyükelçilik binası önünde gösterilerin devam edeceğini açıkladı.

 

İsrail askerleri, gösterilerin başlamasından önce Filistinlilere havadan bildiri atarak uzaklaşmasını istedi.

İSRAİL KUDÜS GAZZE FİLİSTİN ABD


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ