Terör koridoru planı bozuldu

Suriye’de Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtı’nı başarıyla tamamlayan Türkiye, Suriye sınırı boyunca ABD destekli YPG/PKK’nın sözde kantonlarla oluşturmaya çalıştığı terör koridoru planını bozdu. Sıra Menbiç’teki YPG varlığında

18 Mayıs 2018 Cuma 10:57

Türkiye; Suriye sınırında ulusal güvenliği için ciddi tehdit oluşturan gelişmeler ile “terör koridoru” planını son 1.5 yıl içinde yaşama geçirdiği diplomatik manevralar ve askeri gücü ile büyük ölçüde sekteye uğrattı.

Böylece Türk askerinin Suriye içindeki varlığı, Cerublus’tan Yayladağı bölgesinin altına düşen kesime kadar yaklaşık 200 kilometrelik hat üzerinde kurulurken derinlik Reyhanlı’dan kuş uçuşu 100 kilometreye ulaştı.

Bu gelişmelerin ardından gözler, Menbiç’teki YPG varlığının ele alınacağı 4 Haziran’da Washington’da yapılacak görüşmelere çekildi.

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin güney sınır hattınrda 2014 yılında üç kanton kurduğunu ilan etti. Cezire ve Kobani kantonlarını birleştiren PYD’nin hedefi, Afrin kantonu ile bu bölge arasında coğrafi bütünlüğü sağlamaktı.EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ