RAKKA'DA ÇATIŞMA ÇIKTI!..

YPG/PKK bölgeye çok sayıda takviye unsur göndererek, Rakka Devrimcileri'nin karargah olarak kullandığı 17. tümen ile çok sayıda semti kuşatma altına aldı.

28 Mayıs 2018 Pazartesi 13:02

Suriye'nin Rakka ilinde terör örgütü YPG/PKK'nın  işgaline karşı koyan silahlı Arap grup örgütle çatıştı. Rakkalı siviller de  teröristlerin ilçeyi terk etmesi için eylem yaptı. 

YPG/PKK ile kısa süre öncesine kadar işbirliği yaptığı bazı Arap gruplar  arasındaki anlaşmazlıklar, çatışmalara dönüştü.

Rakka Devrimcileri (Süvvar el-Rakka) isimli Arap grubun YPG/PKK'yı saf  dışı bırakarak bölgedeki Arapları yanına çekme ve bazı gençleri silah altına alma  faaliyetleri nedeniyle dün akşam başlayan çatışmalar gece geç saatlere kadar  sürdü.

Çatışmalar Rakka'nın Rumeyla mahallesi ve Barazi bulvarına da sıçradı.

YPG/PKK bölgeye çok sayıda takviye unsur göndererek, Rakka  Devrimcileri'nin karargah olarak kullandığı 17. tümen ile çok sayıda semti  kuşatma altına aldı.

Çatışmalar gece geç saatlerde sona ererken, teröristlerin  kuşatmasındaki semt ve sokaklarda siviller "YPG Rakka'dan çıksın" sloganlarıyla  sokaklara döküldü. Protestolarda, terör örgütünün Arap topraklarını terk etmesi  istendi.

Arapların YPG/PKK'ya tepkileri artıyor

ABD destekli YPG/PKK, Rakka'yı terör örgütü DEAŞ'tan alırken Rakka  Devrimcileri'ni savaş açma" tehdidiyle kendi hakimiyetini ve işbirliğini kabul  etmeye zorlamıştı.

Ancak Rakka Devrimcileri grubu son aylarda bölgede çok sayıda Arap  genci bünyesine dahil ederek YPG/PKK hakimiyetine karşı tehdit haline gelmişti.  Bunun üzerine teröristler, 3 hafta önce grubun 2 komutanını bir hafta boyunca  alıkoymuştu.

Terör örgütü YPG/PKK, ABD planı çerçevesinde Suriye'de silah ve  lojistik desteğiyle kendisine yakın tuttuğu bazı küçük grupları SDG adı altında  kontrol ediyor. Amerikan yönetimi, böylelikle yardımlarını YPG/PKK'ya değil SDG  içindeki Araplara yaptığını iddia ediyor.

Rakka'da insani kriz büyüyor

Bir dönem terör örgütü DEAŞ'ın "kalesi" olan Rakka, Ekim 2017'de  ABD'nin hava desteğiyle YPG/PKK'nın eline geçmişti.

DEAŞ karşıtı koalisyon güçlerinin yoğun hava saldırıları sonucu kent  merkezinin neredeyse tamamı harabeye dönmüştü. Başka çareleri olmadığı için  evlerine dönen çok az sayıda sivil, zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor.

YPG/PKK, kentte sivillere herhangi bir hizmet sağlamıyor. Siviller  yıkılan evlerini yeniden inşa etmek için kendi kısıtlı imkanlarını kullanıyor.

 


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ