PKK'NIN GEÇİŞ YOLLARI TUTULDU!..

Burada sağlanan alan hakimiyeti ise terör örgütünün hareket kabiliyetini azalttı.

06 Haziran 2018 Çarşamba 12:31

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Irak sınırından içeride Şemdinli'nin güneydoğusunda yer alan Kandil eş bölgesinde operasyonları sonucunda PKK'nın geçiş yolları tutuldu.

Sınırın içinde önleyici tedbir olarak terör örgütüne yönelik operasyonların alan hakimiyeti açısından önem taşıdığını ifade eden terör uzmanı emekli Albay Erol Başaran Bural, 10 Mart'tan bu yana Kuzey Irak'ta süren operasyonlar sonucunda terör örgütüne önemli bir darbe vurulduğunu söyledi.

Bural, şunları kaydetti: "Dikkat edilirse Türkiye'de eylem yapma güçleri azaldı. İHA ve SİHA'larla elde edilen gözlem kabiliyeti terör örgütünü bulunduğu yere hapsetti ya da küçük gruplara ayrılmalarını sağlayarak etkisizleştirdi. Kandil bölgesini temizlemek ana karargâh açısından önemli. TSK Kandil'e gider ama bu her şeyden önce siyasi bir karardır."

ABD'nin PYD'ye desteğini sürdüreceğini açıklarken Türkiye'nin Kuzey Irak'taki operasyonlarına fazla ses çıkaramayacağını belirten Bural, "Öte yandan bölgedeki operasyonlar sonucunda Türkiye önemli geçiş yollarını şu anda tutmuş durumda.

Burada sağlanan alan hakimiyeti ise terör örgütünün hareket kabiliyetini azalttı. Dolayısıyla yaz aylarının başlangıcından itibaren arttırdıkları eylemlerini bu sefer artıramadılar. Bunda Kuzey Irak'taki operasyonların etkisi büyük" dedi.

TSK'nın Kandil'e gitmede bir sıkıntı çekmediğine ancak bunun siyasi bir karar olduğuna dikkat çeken Bural, "Kandil terör örgütünün ana merkezi, ana karargâhı. Dolayısıyla Kandil'in temizlenmesi önem taşıyor.

Kandil'e gitmek ciddi bir operasyondur ama TSK bunu rahatlıkla yapar. Kandil'e gider, ancak bu siyasi bir karardır" diye konuştu.

Bural, şöyle devam etti: "Kandil operasyonuna başladığınız andan itibaren terör örgütü direncini arttırmak isteyecektir. Kandil'in temizlenmesi elbette çok önemlidir. Ancak Kandil civarında devam eden operasyonlar da önemli. Kolay operasyonlar olmuyor. Arazi son derece dağlık. Oraya gönderdiğiniz birlikler tepeleri tek tek ele geçiriyor ve ilerliyor. Silopi ve Beytüşşebap'tan sonra arazi çok dağlık. Oraya ne kadar asker gönderirseniz gönderin arazi yutar. Bu kolay olmaz. Dolayısıyla TSK, zor bir operasyonu gerçekleştiriyor."EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ