VENEDİK ETKİNLİK VE FESTİVAL REHBERİ

Venedik, turistlerin sıklıkla tercih ettikleri şehirler arasında yer alıyor.

26 Haziran 2018 Salı 15:47

Venedik, turistlerin sıklıkla tercih ettikleri şehirler arasında yer alıyor. Hem yaz hem kış sezonlarında ziyaret edilebilecek bu şehir, tarihi ve kültürel yapısının yanında belirli dönemlerde gerçekleşen etkinlik ve festivalleri ile de turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Unutulmaz bir Venedik tatili çıkarması için sizler için derlediğimiz Venedik etkinlik ve festival rehberi listesine bir göz atabilir ve bu kapsamda Venedik tatilinizi planlayabilirsiniz.

 

Ayrıca festival tarihlerinde düzenlenen İtalya turlarına katılarak Venedik’i en güzel döneminde gezmeniz mümkün. Doğru bir planlama yapmak için italya turlarını buradan görebilirsiniz.

 

 

 1. Venedik Karnavalı:

 

Venedik Karnavalı, şehrin diğer ülkelerde yaşayan kişiler tarafından daha çok tanınmasına sebep olan ve aynı zamanda da şehrin en meşhur etkinliklerinden biridir. Bu karnaval her sezon Şubat ayında şehrin sokaklarında hemen hemen herkesin rengarenk kıyafetler ya da kostümlerini maskeler ile tamamlayarak sokaklarda dolaşması ile başlamaktadır.

 

Venedik Karnavalı ilk önce bundan çok seneler önce gerçekleştirildiği için bu karnavala ait iki farklı fikir bulunmaktadır. Bunun ilki; pek çok kişinin de inandığı ve namı en çok yayılmış olan rivayet. Rivayete göre, Venedik'te yayılan salgın sonucu ölenlerin yanı sıra hayatta kalan kişiler yaralarını ya da vücutlarında bulunan kusurları gizlemek ya da daha az görülür kılmak için maskeler takarak sokakta gezerler. İkinci fikir ise; diğeri kadar taraftarı olmasa da, kişiler arasındaki sınıf farkını ortadan kaldırmak ve herkesin eşit birer birey olduğunu göstermek adına insanların tümümün maske takıp dolaşmasıdır.

 

Tüm bunların yanı sıra 2 haftaya yakın süren bu karnaval hem turistlerin yoğun ilgini görmekte hem de Venedik ekonomisine büyük can katmaktadır.

 

 2. Venedik Uluslararası Film Festivali:

 

Tıpkı diğer film festivali rakipleri olan Cannes ve Berlin şehirleri gibi, Venedik'te film severlerin her sene buluştuğu bir film festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin ekonomisine büyük ölçüde can katan bu festival, her sene genel olarak ya Ağustos ayının sonunda ya da Eylül ayının hemen başında gerçekleşmektedir. Tıpkı bir Cannes film festivali kadar büyük bir ölçüde gerçekleşen bu uluslar arası film festivali, turistler açısından güzel bir rüya olarak tabir edilmektedir. Bu festival esnasında kırmızı halıda yürüyen birbirinden ünlü dünya starlarını görme, onların fotoğrafını çekmek ya da uluslararası nitelikteki pek çok yabancı filmi izlemek mümkündür.

 

 3. Festa Della Madonna Bruna:

 

Bu festival ise diğer iki festivalden apayrı bir boyutta gerçekleşmektedir. Diğer iki festival hem şehrin tanınmasını sağlarken aynı zamanda da şehrin ekonomisine can ve kan olmaktadır. Fakat bu festivalde bu tarz bir durum söz konusu olmayabilmektedir. Her sene 25 Nisan tarihinde gerçekleştirilen bu festival, İtalyan erkeklerinin sevdikleri ve hayatlarında bulunan kadınlara 1 ya da daha fazla adette kırmızı gül vermesi ve bu doğrultuda erkeklerin kadınlara olan aşklarını ve duygularını anlatması olarak gerçekleşir.

 

Bahar aylarında bir Venedik gezisi düşünüyor iseniz, Festa Della Madonna Bruna festivaline denk gelmeniz mümkündür.

 EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ