AMBALAJ PAKETLEME SEKTÖRÜNDE TEKNOLOJİK ÇÖZÜMLER

Son yılların revaçta ürünü olan shrink makineleri, paketleme konusunda önemli avantajlar sağlıyor.

26 Haziran 2018 Salı 16:28

Her alanda son derece gelişim gösteren teknoloji sayesinde bugün üretim alanları başta olmak üzere her işletmeye yenilikler ve en önemlisi kolay işleyiş avantajı kazandırılmıştır. Eskiden insan gücüne dayalı yapılan birçok işlem günümüzde makineler aracılığıyla yapılmakta ve çok saha sağlıklı sonuçların elde edildiği görülmektedir.

 

Ambalaj Paketleme Sektöründe Teknolojik Çözümler

 

Son yılların revaçta ürünü olan shrink makineleri, paketleme konusunda önemli avantajlar sağlar. Kısaca bahsedecek olursak, yarı ve tam otomatik olarak çeşitleri olan bu makine bir ürün etrafından plastik film çevrilerek ürün formunu almasını sağlayan bir ambalaj sisteminin oluşmasında görev almaktadır. Direk ürün üzerine uygulanabildiği gibi bunun yanı sıra farklı şekillerde paketlenen ürünlerin üzerine de uygulanabilmektedir.  Shrink makina hakkında daha detaylı bilgiye Maripak’ın https://www.maripak.com/shrink-makinasi/ sayfasından ulaşmak mümkün.

Mesela ayran, üretici firmasına bağlı olarak 20’li veya 30’lu şekilde özel kutusuna yerleştirilmektedir. Ancak bu kutu ile aracı ve satıcı firmalara dağıtımı yapılsa, ayranlar sevk sırasında sağa sola savrularak kutuları darbe alacak ve birçoğu gideceği adrese ulaşamadan patlayarak ziyan olacaktır. İşte bu olumsuzluğu engellemek adına teknolojinin gücünden yararlanıp, shrinkleme sistemiyle 30 adet ayran tek bir paket haline getirilmekte ve sevkiyat sırasında en ufak hasar görmeden tüketiciye kadar üretici firmasından çıktığı haliyle ulaştırılmaktadır. Bu durum tüketiciye ambalajı bozulmayan bir ürün sunmakla beraber üretici firma, aracı firma ve satıcı firmaların karından zarar etmelerinin de önüne geçmektedir. Kısacası herhangi bir ürünün, üretim aşamasından satış sürecine kadar geçen zaman diliminde kalitesinin kaybolmaması adına paketleme işlemi son derece önemlidir. Dolayısıyla bunu günün teknolojik imkanlarından faydalanarak gerçekleştirmek mümkün olduğundan ötürü doğru çözüm yolları ile zararı ortadan kaldırabilir ve her daim kazanç elde edebilirsiniz.

Paketlemede en doğru teknolojik çözüm olarak kullanılan shrink makineleri, paketleme sektörüne büyük avantajlar sağlar. Bu konuda gereken tüm incelemeleri yapabilir, shrink makinesinin bir işletmeye kazandırdıklarına göz atabilirsiniz. Fikir edinmeniz adına kısaca avantajlarından bahsedecek olursak;

 

  • Birden fazla küçük ürün ya da paketin tek bir paket haline getirilmesiyle kolay taşıma olanağı sunar.
  • Ürünün tüketiciye varana kadar kirlenmesini engelleyerek muhafaza edilmesine ön verir.
  • Şeffaf ve parlak görüntüsüyle ürünlerin görsel kalitesini artırır.
  • Özellikle dergi ve kitap gibi ürünlerin bir başkası tarafından kullanmadan gerçek kullanıcısına ulaşmasını sağlar.
  • Özellikle gıda ürünlerinde haşere ve her çeşit böceğe karşı yüksek koruma sağlar.
  • Shrink paketleme gıda malzemelerinde nem bariyeri oluşturarak, ürünlerde su kaybı oluşmasını engeller.
  • Ürünlerde yırtılma, aşınma, rutubet gibi çeşitli olumsuzlukları engelleyerek kalitesi bozulmadan tüketiciye ulaşmasında yardımcı olur.
  • İstenildiğinde üzerine logo ve benzeri baskıların yapılmasına olanak tanır.

 

Yukarıda belirttiğimiz gibi kullanıcısına pek çok avantaj sağlayan shrink paketleme, ambalaj sektöründe en iyi çözüm yollarından biridir.EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ