Füzeler havada imha edilecek

ASELSAN, Fırat-M60T projesi ile tankların yeteneklerini geliştirdi

24 Temmuz 2018 Salı 13:26

M60T ana muharebe tanklarının tanksavar tehditlerine ve terör unsurlarına karşı daha etkin korunabilmesi ve mevcut sistemlere ilave yetenekler kazandırılmasına yönelik yürütülmekte olan FIRAT-M60T Projesi kapsamında bir yıldan az bir sürede proje kapsamındaki çok sayıda M60T tankının modernizasyonu tamamlandı.

SSB ve ASELSAN arasında imzalanan FIRAT-M60T Projesi kapsamında yapılan ilavelere bağlı olarak 96,7 milyon avro ve 25 milyon TL artış bedeli için sözleşme değişikliği imzalandı. Gerçekleştirilen değişiklik ile sözleşme toplam bedeli 206 milyon avro ve 50 milyon TL oldu.

Sözleşme değişikliği kapsamında ayrıca PULAT Aktif Koruma Sistemi M60T tanklarına entegre edilmeye başlanacak. PULAT Aktif Koruma Sistemi sahip olduğu yüksek teknoloji radar ile M60T tanklarına yöneltilen tanksavar füzelerini havada tespit ederek füzeleri tanklara çarpmadan önce uygun mesafede imha ediyor. PULAT Aktif Koruma Sistemi ile tanklara tam koruma kalkanı sağlayacak olup aynı anda birden çok füze havada imha edilebilecek.

FIRAT-M60T Projesi, Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı Operasyonları devam ederken ivedilikle hayata geçirildi ve modernize edilen tanklar ordumuzun kullanımına sunuldu. M60T modernizasyonu kapsamında dünya üzerindeki en modern tanklardan biri elde edildi.

Tankların gerek yakın-orta mesafe atış kabiliyetleri, gerek yakın-uzak mesafe beka ve savunma yetenekleri gerekse de tankların ve personelin idamesine yönelik yetenekler üst seviyelere çıkarıldı.EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ