Rus Uçaklarının Etkileyici Manevra Kabiliyetleri

Hava gösterilerinde ne kadar eşsiz manevralar yapsa da iş er meydanında belli oluyor.Çünkü Hava gösterilerinde uçakları kullanan pilotlar çok tecrübeli ve ünlü pilotlar.Peki neden er meydanında iş değişir

16 Ağustos 2018 Perşembe 11:12

Sukhoi aerodinamikden kısıp güvenliğe önem vermişler bu yüzden motorların arasını fazla açık bırakmışlar ve tek motorda oluşacak sorunun diğer motoru etkilenmemesine önem vermişler.Aynısını ABD F-14’lerde de uygulamıştır.


Hava gösterilerinde cephane takmadan ve çok az yakıt ile uçtuğundan çok daha fazla hareket kabiliyetine sahip olan uçak gerçek bir savaş durumunda gövde altında orta kısma füze taktığında hava akışını bozarak sürtünmeyi arttırır aynı şekilde yakıtta daha fazla olduğundan uçak çok fazla hantallaşır.

 

Hızı ve dönüş açısı etkilenir ve büyük bir dezavantaja sahip olur.Su-27 eski versiyonlarında havada yakıt ikmal yapma özelliği de yoktur.Her uçağın illa ki hem dezavantajı hemde avantajı vardır.

Muharebelerde ne olacağı pilotlara ve tecrübelerine aynı zamanda şartlara bağlıdır.


Sonuç olarak hava gösterilerindeki etkileyici manevralara kapılmadan yeni nesil hava muharebelerinin şekline göre karar verilmelidir.EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ