ASKERİ KİMLİK KARTLARI RESMİ KİMLİK YERİNE GEÇER Mİ?

2016 yılında yayınlanan ve askeri kimliklerin, resmi kimlik yerine geçeceği vurgulanan İçişleri Bakanlığı yazısı sosyal medyada yeniden gündeme geldi.

27 Ağustos 2018 Pazartesi 12:46

17 Kasım 2016 tarihli yazıda; personel tarafından yapılan müracaatlarda; bazı kamu  kurum ve kuruluşları tarafından yürütülen işlemler ile kolluk kuvvetleri (jandarma ve polis) tarafından yapılan yol kontrollerinde, askeri personelin ibraz ettikleri askeri kimlik kartlarının resmi kimlik kartı olarak kabul edilmediği ve bu hususta sorunların yaşandığı belirtilmiştir. 

Yazının devamında; TSK Personeli tarafından kullanılan askeri kimlik kartlarına yönelik olarak 11 Şubat 2014 tarih ve 6519 sayılı Kanunun 8'inci maddesiyle yapılan değişiklike, İç Hizmet Kanunun 34/A maddesinin birinci fıkrası; "askeri kimlik kartı; kişinin, TSK personeli olduğunu ve kimliğini gösteren resmi belgedir" hükmüne amir olduğu hususu açıklanmıştır.  

İlgili yazının son bölümünde ise; bu kapsamda yürütülen faaliyetlerde, TSK personeli tarafından ibraz edilen kimlik kartlarının, 211 Sayılı  İç Hizmet Kanunun  34/A maddesi doğrultusunda "Resmi Kimlik Belgesi olarak kabul edilmesini" ve mağduriyete sebebiyet vermeden gerekli işlemlerin yapılması istenmiştir. 

 

İŞTE  O YAZI

 EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ