Külliye'den Tahran zirvesi hakkında açıklama

Cumhuubaşkanlığı yarın yapılacak Tahran zirvesine ilişkin açıklama yaptı.

06 Eylül 2018 Perşembe 12:54
Türkiye'de 4 yıldır yaşayan ve BM koruması altındaki Tebrizli Türkçü Yazar Rahim Cevadbeyli'nin idam edilmek üzere İran'a verilmek üzerine gözaltına alınıp Van'a götürülmesi tebriz'de tepkilere yol açmıştı.
 
Bir süre önce Tebriz'de yapılması planlanan zirve Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik tepkiler olabileceği düşüncesiyle Tahran'a kaydırıldı.   
 
Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "İran'da siyasi süreç için yürütülen ortak çabalar ele alınacak" denildi.
 
Yapılan yazılı açıklamada;
 
"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımlarıyla gerçekleşecek olan üçlü zirve toplantısı yarın Tahran’da yapılacaktır.
 
Zirve toplantısında, Suriye ihtilafına kalıcı çözüm bulunması amacıyla, Astana mekanizması bağlamında sahada ve siyasi süreç kapsamında yürütülen ortak çabalar ele alınacaktır.
 
Toplantıda, ikincisi geçtiğimiz Nisan ayında ülkemizin ev sahipliğinde gerçekleşmiş olan üçlü zirvenin ardından meydana gelen gelişmelerin değerlendirilmesi ve ileriye yönelik atılabilecek adımların tespit edilmesi hedeflenmektedir.
 
Sayın Cumhurbaşkanımızın, zirve esnasında mevkidaşlarıyla gerçekleştirecekleri ikili ve üçlü temaslarda, İran ve Rusya Federasyonu’yla ikili ilişkilerimizin yanı sıra diğer güncel, bölgesel konuların da ele alınması öngörülmektedir." ifadelerine yer verildi.


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ