İdlib'de son durum ne?

İdlib'de beklenen rejim saldırısı öncesi halkın hazırlıkları da devam ediyor.

17 Eylül 2018 Pazartesi 15:36

Esad rejiminin saldırısının beklendiği İdlib için siyasi trafik sürerken, sahadaki faaliyetlerde de artış gözleniyor.

Yaklaşık üç milyon sivilin yaşadığı bölgede siviller ve muhalif gruplar hazırlıklarına devam ediyor. Bu kapsamda savunma hatlarında hendekler kazılırken yerleşim yerlerinde de ağır bombardımanlara karşı tedbirler alınıyor.

Daha önce bölgedeki sivillerin el yapımı gaz maskeleri ürettiği ve sivil savunma hazırlıkları yaptığı basına yansımıştı. Bölgeden gelen yeni haberlere göre siviller, evlerine sığınaklar ve yeraltı bağlantıları inşa ediyor.

Rejim ve Rusya'nın son bombardımanlarıyla beraber, sivillerin yeraltı sığınaklarını inşa faaliyeti de hız kazanmış durumda. İdlib'de tıbbi merkezler de çoğunlukla yeraltına taşınmış vaziyette. Her ne kadar Rusya daha önce hastaneleri ve yeraltındaki tıbbi merkezleri sığınak delici bombalarla vurmuş olsa da, yaşam alanlarını yeraltına çekmek bölgedeki siviller açısından elle tutulur birkaç yöntemden biri.

Rusya ve Esed rejimi birçok kez, sivillerin kullandığı sığınakları yasaklı napalm ve fosfor bombaları, sığınak delici bombalar ve kimyasal silahlarla hedef almıştı.

(MepaNews)EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ