NATO 'dan Çok Büyük Tatbikat Hazırlığı

Dünyanın en güçlü savunma ittifaklarından birisi olan NATO, 2002 yılından bu yana düzenleyeceği en büyük ve kapsamlı askeri tatbikatı TRJ2018 için hazırlık yapıyor.

11 Ekim 2018 Perşembe 11:28

Norveç’te 25 Ekim ile 7 Kasım tarihleri ​​arasında düzenlenecek olan TRJ2018 yani Trident Juncture-2018 tatbikatına 29 NATO müttefikinden 45.000 personel katılım sağlayacak.

 

60’tan fazla savaş gemisinin ve 10.000 paletli/zırhlı aracın ve 150’yi aşkın savaş uçağının katılacağı tatbikat, Rusya Federasyonu’nun Sovyet döneminden bu yana düzenlenen en büyük askeri tatbikatı olan Vostok-2018’e bir cevap niteliği taşıyor.

NATO’dan bir yetkili Cuma günü Pentagon’da bir basın konferansı verdi ve tatbikat hakkında merak edilen soruları yanıtladı. Yetkili tatbikat amacının ittifakın işbirliğini denetlemesi ve egzersiz gerçekleştirmesi olduğunu belirtti. Lojistik, hava/kara/deniz platformlarının uyum ve hedefe karşı egzersiz çalışmalarının da bulunacağı tatbikat Norveç’in Kuzey’inde gerçekleştirilecek.

 

Çevreciler Tatbikata Karşı

Norveç’te bazı kesimler bu tatbikata karışı durumda. Tatbikat esnasında hava/kara/deniz platformlarından icra edilecek egzersiz atışlarının çevreye ve ormana ciddi zararlar vereceği bildiriliyor.EN ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNÜN ÇOK İZLENENLERİ